ABD’de Nükleer Güvenlik Zirvesi

Washington’da 52 devlet ve hükümet başkanının yanında 4 uluslararası kurum temsilcisinin katılımıyla yapılan zirve, ABD Başkanı Obama’nın Beyaz Saray’da verdiği akşam yemeğiyle başladı

ABD’de Nükleer Güvenlik Zirvesi
01 Nisan 2016 Cuma 07:32

ABD’nin başkenti Washington’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra bazı uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla Nükleer Güvenlik Zirvesi yapılıyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, "nükleer silahlardan arındırılmış dünya" fikriyle 2010'da başlattığı ve iki yılda bir tekrarlanan zirve, bu yıl son kez toplanacak olması nedeniyle özel önem taşıyor.

Washington'daki iki günlük zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) temsilcileri katılıyor.

Dünya genelindeki nükleer materyalleri koruma altına almayı amaçlayan zirve, Obama’nın devlet ve hükümet başkanları onuruna vereceği resmi akşam yemeğiyle başladı.

Yemekte Obama, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi arasında oturdu.

IŞİD İÇİN ÖZEL OTURUM

Zirvenin ikinci gününde oturumlar, başkentin önemli toplantı noktalarından Washington Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. “Nükleer Güvenliğin Pekiştirilmesinde Ulusal Eylemler” oturumuyla başlayacak zirvenin ikinci gününde ulusal, uluslararası ve kurumsal düzeyde atılabilecek adımların değerlendirileceği oturumlar düzenlenecek.

ABD Başkanı Obama’nın, terör örgütü DAEŞ ve aşırılık yanlısı gruplara odaklanan son oturumda yapacağı konuşmayla zirve sona erecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×