ABD'de cami yakan kişi yakalandı

ABD'nin Florida eyaletindeki camiyi kundaklayan kişinin tutuklandığı bildirildi

ABD'de cami yakan kişi yakalandı
15 Eylül 2016 Perşembe 06:49

ABD'nin Florida eyaletinde, "Orlando saldırganı"nın gittiği Fort Pierce'teki camiyi kundaklayarak büyük zarara yol açtığı gerekçesiyle gözaltına alınan Joseph Michael Schreiber (32) tutuklandı.
St. Lucie İlçe Şerif Ofisinden David Thompson, yaptığı açıklamada, 11 Eylül saldırılarının 15. yılında geçen pazar günü gerçekleştirilen nefret saldırısının sorumlusu Schreiber'in tutuklandığını açıkladı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Florida Şubesi Sözcüsü Wilfredo Amr Ruiz, sosyal medyada yaptığı açıklamada, kendisini "direnen bir Yahudi" olarak tanıtan Schreiber'e verdiği cevapta, "Belli ki o, toplumumuzun kuzenlerimizle ilgili sadece Florida'da değil, ülke çapında yaptığımız çabalardan haberi yok." ifadesini kullandı.

CAIR avukatı Omar Saleh ise Schreiber ve Mateen için ikisinin de "dejenere" ve "serseri" olduğu açıklamasında bulundu.

Saleh ayrıca, "12 Haziran'da vurguladığım gibi Mateen'in eylemlerinin İslam adına olamayacağı gibi, Mr. Schreiber de hangi dine mensup olursa olsun, onun eylemleri de dini adına olamaz." değerlendirmesini yaptı.

Florida yasalarına göre eyalet sınırları içinde işlenen kundaklama suçunun 30 yıla kadar hapis cezası bulunuyor.

Orlando'da 12 Haziran Pazar gecesi sabaha karşı çoğunlukla eşcinsellerin gittiği bir gece kulübünde Omar Mateen adlı kişinin düzenlediği saldırıda 49 kişi ölmüş, 53 kişi yaralanmıştı. Güvenlik yetkilileri, ailesi Afganistan kökenli, kendisi New York doğumlu Mateen'in eylemini terör saldırısı olarak tanımlamıştı.

Mateen'in gittiği Fort Pierce'teki cami, 11 Eylül saldırılarının 15. yılında geçen pazar günü kundaklanmış ve ibadethanede büyük hasar oluşmuştu.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu kundaklama olayıyla ilgili ortak bir soruşturma yürütürken, yerel güvenlik yetkilileri de yayınladıkları video yoluyla nefret suçunu işleyen kişinin kimliğinin belirlenmesi için halktan yardım talebinde bulunmuştu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×