ABD'de 'Türkiye nükleer bombalarımıza el koyabilir' endişesi

Darbe girişimine destek olmakla suçlanan ABD, İncirlik'teki nükleer silahlarının elden gidebileceği endişesi yaşamaya başladı

ABD'de 'Türkiye nükleer bombalarımıza el koyabilir' endişesi
06 Ağustos 2016 Cumartesi 10:31

Darbe girişiminin İncirlik Üssü'nden yönetildiği iddiaları ile darbe girişiminden bulunanan komutanlar arasında yer alan İncirlik Komutanı'nın tutuklanması ABD'de ciddi endişelere neden olmuş durumda. ABD'li bazı güvenlik uzmanları, darbeden sonra daha da güçlendiğini düşündükleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her şeyi yapabileceğini, İncirlik'teki nükleer silahlara el koyabileceğini düşünürken, bazıları da bu silahların Türkiye için bir garanti olduğunu düşünüyor. Silahların Türkiye'den çekilmesi gerektiğini savunan bazı uzmanların aksine bazı uzmanlar da bu adımın Türkiye'yi nükleer silaha sahip olmak için İran ve Rusya ile yakınlaştıracağını savunuyor.

İncirlik Üssü’nde bulunan nükleer bombalar ABD’de tedirginlik yarattı. ABD’nin İncirlik’te 50 adet B61 modeli termonükleer silahı bulunduğunu belirten ABD’li güvenlik uzmanları, “Siyasi istikrarın olmadığı Türkiye’de nükleer silah tutmak iyi bir fikir değil” görüşünü dile getirdiler.

Amerikan devletinin finanse ettiği medya portalı Voice of America (VOA), “otoriter lider” diye nitelediği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın darbe girişimi sonrası kitlesel tasfiyesini dünya liderlerinin tedirginlikle karşıladığını savundu.

Aynı tedirginliğin nükleer politikalar uzmanlarında da başladığını aktardı. ABD Kongresi’ne bağlı Araştırma Servisi’nde görevli uzman Amy Woolf, stratejik bombardıman uçakları, F-16 ve F-4’lerde kullanılabilen B61 tipi termonükleer silahtan İncirlik’te 50 tane bulunduğunu belirtti. Woolf “Avrupa kentlerinde 200 tane B61 var. Caydırıcılıklarının yanısıra NATO üyelerini birbirine kenetleyen bir öneme de sahip” dedi.

Middlebury Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü uzmanı Jeffrey Lewis, nükleer silahların Türkiye’den kaldırılmasını savunanlardan. Darbenin ardından İncirlik’teki Türk komutanın kelepçelenip götürüldüğünü hatırlatıp “İşte sorun tam da bu” diyen Lewis, “Uzun vadede Türkiye’nin bombalara el koymaya niyetlenmeyeceğinin garantisi yok. Siyasi istikrarın olmadığı bir ülkede nükleer silah saklamak iyi bir fikir değil” vurgusu yaptı.

BİR BAŞKA ENDİŞE: İRAN VE RUSYA İLE İTTİFAK YAPAR

Hoover Enstitüsü uzmanı Kori Schake ise Türkiye’nin ABD nükleer silahlarıyla korunduğunu hissettiğini, bu garanti kalkarsa, kendi nükleer silahlarını geliştirebileceğini, hatta İran ve Rusya ile ittifak kurabileceğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×