Kan Uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı, anne ve babanın kanlarının Rh özelliklerinin uyuşmaması olarak adlandırılmaktadır.

Kan Uyuşmazlığı
21 Kasım 2014 Cuma 03:06

Kan uyuşmazlığı, anne ve babanın kanlarının Rh özelliklerinin uyuşmaması olarak adlandırılmaktadır. Yani annenin kanı RH (-) ve babanın kanı da Rh (+) ise bu kan uyuşmazlığı ya da diğer adıyla Rh uyuşmazlığı olarak ifade edilmektedir. Bu durum normal koşullarda pek sorun olmamaktadır. Ancak annenin hamileliğinde son derece etkili olmaktadır. Çünkü çocuğun Rh (+) ya da (-) olma olasılığı bulunmaktadır. Bunlardan Rh (-) olması sorun teşkil etmez. Ancak eğer bebek Rh (+) olursa bu kan uyuşmazlığı Rh immunizasyonu sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Bu durum kan uyuşmazlığı olan her çiftte görülmemektedir.
 
Kan uyuşmazlığı özellikle doğum açısından son derece önemlidir. Kan uyuşmazlığı bulunan çiftlerin çocuklarında anemi, kalp yetmezliği, bazı durumlarda anne karnında ölüm gibi birçok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bebeğin kanının annenin kanıyla temas etmesi halinde annenin kanında bir sonraki hamileliğe kadar bazı antikorların yer almasına neden olmaktadır. Sonraki hamilelikte de bu antikorlar eğer diğer bebeğe geçerse bu bu doğacak olan bebekte bu rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Kan uyuşmazlığı türleri arasında en çok rastlananı A, B, AB ve 0 türleridir. Bu dört grupla birlikte Rh faktörü de göz önünde bulundurulmaktadır. Bu nedenle ilişkilerde gebelik öncesi anne ve babanın kan gruplarına bakılarak kan uyuşmazlığı testi yapılması gerekmektedir.
 
ABO Uygunsuzluğu
 
Kan uyuşmazlığı ile ilgili olarak ilk ifade edilen uygunsuzluk ABO uygunsuzluğudur. ABO uyumsuzluğu şeklindeki kan uyuşmazlığı annenin kanının 0, babanın kanının ise A, B ya da AB olduğu durumlarda meydana gelmektedir. Bu kan uyuşmazlığı sonucunda eğer doğacak olan çocuk babanın kan grubuna sahip olursa aynı belirtiler meydana gelebilmektedir. Ancak bu kan uyuşmazlığı gebelik döneminde sorun yaratmamaktadır. Sadece doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde geçici sarılık meydana gelmektedir.
 
Rh Uygunsuzluğu
 
Rh uygunsuzluğu bebek için tehlikeli olan bir kan uyuşmazlığıdır. Özellikle en başta belirtilen durum meydana gelirse ikinci doğumda ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir. Rh uygunsuzluğu annenin kanının Rh değeri ile babanın Rh değerinin farklı olmasıdır. Bu kan uyuşmazlığı daha çok ikinci hamilelik açısından riskli bir durum oluşturmaktadır. Eğer ilk bebek annenin Rh değerindeyse böyle bir durum ortaya çıkmaz ve ikinci gebelik de güvence altında olmuş olur. Ancak tersi durum olursa bu sefer ikinci gebelikte antikorlar her halükarda devreye gireceğinden kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu da kan uyuşmazlığının ikinci bebeği olumsuz etkilemesi olarak görülmektedir.
 
Kan uyuşmazlığı olan çiftlerin ikinci bebeklerinde anneden geçen antikorlar bebeğin kan hücrelerini parçalayarak bebekte daha doğmadan anemi hastalığının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığın kaynağı da genellikle Rh uygunsuzluğudur. Anemi hastalığı bebekte daha doğmadan kalp yetmezliğini de beraberinde getirebilmektedir. Bu rahatsızlıklar ultrasonla gözlendiğinde hidrops olarak yansımaktadır. Kan uyuşmazlığı olan çiftlerin özellikle dikkat etmesi gereken bu durum, bebeğin anne karnında ölümüyle dahi sonuçlanabilmektedir.
 
ABO ve Rh Uygunsuzluğunun Birlikte Bulunması
 
ABO uygunsuzluğu ve Rh uygunsuzluğunun bazı durumlarda birlikte olması bebeğe faydalı olabilmektedir. Çünkü ABO uygunsuzluğundan kaynaklı kan uyuşmazlığı ile gebelik sırasında anneye bazı farklı antikorlar geçer. Bu antikorlar Rh uyuşmazlığından kaynaklı antikorları parçalama gücüne sahip olacağından bebeğin bu antikorlardan etkilenmesi de en alt seviyeye inmektedir. Bu nedenle ABO uygunsuzluğundan kaynaklı kan uyuşmazlığında genellikle hiçbir müdahalede bulunulmaz. ABO antijenleri Rh antikorlarını zayıflatarak kan uyuşmazlığı sonucu bebekte meydana gelebilecek zararları en aza indirmektedir. Bu tüm gebelikler için geçerli olmaktadır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×