Kalp hastalıkları doğumdan başlıyor

Cleveland Clinic Kalp Damar Hastalıkları Bölümü Başkanı Tuzcu, "Kalp hastalıkları yetişkinlikten değil, çocukluktan başlayan bir hastalıktır." olduğunu söyledi.

Kalp hastalıkları doğumdan başlıyor
24 Mart 2016 Perşembe 09:04

Cleveland Clinic Kalp Damar Hastalıkları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Tuzcu "İyi ve Sağlıklı Yaşam,Temel İlkeler, Pratik Öneriler" konulu etkinlikte konuştu. Tuzcu, kalp ve damar hastalıklarının gelişiminden bahsetti.

Kalp damarlarındaki sertleşme ve buna bağlı kriz vakalarının kişinin doğumundan başlayan ve gelişen bir süreç olduğunu kaydeden Prof. Tuzcu, "Kalp hastalıkları yetişkinlikten değil, çocukluktan başlayan bir hastalıktır. Kalp krizi dünden bugüne ortaya çıkmaz. Çocukluktan başlayan hastalık giderek ilerliyor ve günün birinde bir tetikle, oluşan pıhtı kalp krizine neden oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kişinin damarlarına ilişkin yapının anne karnında belirmeye başladığını söyleyen Prof. Tuzcu, "Kişinin gelecekte kalp krizi geçirme riski daha anne karnında bile ortaya çıkıyor. Annenin hamilelikteki beslenmesi, sigara kullanması, stres durumu çocuğun gelecekte kalp krizine yakalanma riskini etkileyebiliyor." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×