banner379

Hastanelerde işaret diliyle hizmet dönemi

İşaret dili öğrenen 61 öğrenci İstanbul'daki hastanelerde görev yapmaya başladı.

Hastanelerde işaret diliyle hizmet dönemi
11 Nisan 2016 Pazartesi 14:58

Marmara Üniversitesi ile Türkiye Beyazay Derneği arasında "Engelsiz Sağlık" sloganıyla, "Engelsiz Sağlık Hizmetlerinde İşaret dili Eğitimi ve Radyoloji Ünitelerinde Uygulanması" konulu seminer üniversitenin Haydarpaşa Yerleşkesi'nde yapıldı. Seminerin açılışında, 10 haftalık işaret dili eğitimi alan öğrenciler, İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okudu.

Marmara Üniversitesi (MÜ) ile Türkiye Beyazay Derneği tarafından "Engelsiz Sağlık" sloganıyla yürütülen proje kapsamında "işaret dili" öğrenen 61 öğrenci İstanbul'daki hastanelerde görev yapmaya başladı.

Üniversitenin Haydarpaşa Yerleşkesi'nde Reşat Kaynar Konferans Salonu'nda gerçekleşen "Sağlık Hizmetlerinde İşaret Dili Eğitimi ve Radyoloji Ünitelerinde Uygulanması" konulu seminerin açılışında, 10 haftalık işaret dili eğitimi alan öğrenciler, İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okudu.

Burada konuşan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuran Akyurt, "Engelsiz Sağlık" sloganıyla yola çıktıklarını belirterek, "İşitme engelli hastalarımıza işaret dili öğrenerek Radyoloji ünitelerinde inceleme esnası ve sonrasında onlara yardım edebilmek ve işaret diliyle iletişime geçmek projenin esasıdır." dedi.

Akyurt, "Türkiye Beyazay Derneği ve STK'lardan destek istedik. Beyaz Derneği de 11 tercümanı ile gönüllü olarak bu projeye destek verdiler. 120 saatlik temel işaret dili eğitimini haftada 4 saat olma üzere on haftalık eğitim aldı öğrencilerimiz. Eğitim sonrası da hastanelerde Radyoloji, Tomografi ve Emar gibi ünitelerde işitme engelli hastalarla çalışarak almış oldukları eğitimin uygulamasını yaptılar. Eğitimin son haftaları hastane safhasıydı. Tercümanlarımızla birlikte biz de yerinde gözlem yaparak daha önce saydığım ünitelerde işaret dili ile hastanın nasıl karşılanacağını gözlemledik. Bu ilk defa üniversitede oldu. Şu anda 61 öğrenciyi yetiştirdik." diye konuştu.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva da, işitme engelli hastaların yeniden sağlığına kavuşması ve hastanelerde çekilen sıkıntıların giderilmesi için verilen eğitimlerin yararlı olacağına inandığını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×