Hamilelikte içilen kahve bebeklerde hafıza kayıplarına yol açıyor

Yapılan araştırmalar hamilelikte içilen kahve bebeklerde hafıza kayıplarına yol açabileceğini gösterdi.

Hamilelikte içilen kahve bebeklerde hafıza kayıplarına yol açıyor
17 Kasım 2016 Perşembe 09:35

Science Translational Medicine adlı derginin son sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre gebelikte ortalama düzeyde içilen kahve yeni doğan yavrularda beyin değişiklikleri ve kalıcı hafıza kayıplarına yol açabileceğinin ortaya çıkardığını belirtilerek uyarılarda bulunuldu.

Araştırma sonuçlarına göre günde ortalama 3-4 fincana denk gelen kahve tüketimi, içerdiği kafein sebebiyle beyinde hafızanın merkezi olan hipokampus hücrelerinin aşırı mesaja maruz kalması sonucu beynin anormal davranış gösterdiğini açıklandı.

Kahve tüketen yetişkinlerin hafıza testinde daha başarısız olduğu belirtilen araştırcılar, kahve tüketmeyen erişkinler alışılagelmiş nesneleri dikkate almayarak, yeni şeylerin araştırılması için uzun zaman harcarken, kafein tüketen bireyler yeni nesneleri ayırt edemediğinden yeni şeyler öğrenmekten kaçınıyor dedi.

Kafein alan farelerin hafıza merkezinin bir kısmında diğer hayvanlara göre daha az sinir hücresi bulunduğunu belirten araştırmacılar şunları kaydetti: "Bu problem, henüz daha ortaya konulmamış bir başka yetersizlikle açıklanabilmekte. Beyin şekillenirken, bazı sinir hücreleri nihai bölgelerine göç ederek yerleşmek zorunda. Farelerde gebeliğin ikinci yarısında gerçekleşen bu göç, annesi kafein alan yavrularda bozulmakta ve hafıza merkezine göçleri diğerlerine göre daha geç dönemde tamamlanmaktadır. Sinir hücrelerinin bu göçü maymunlarda da gerçekleşmekte, insanlarda da benzer bir durumun olması muhtemeldir. Araştırmacılar, her ne kadar insanlarda bu göçün çoğunluğu doğumdan sonra gerçekleşiyor dese de kafeinin farelerde yaptığı bu olumsuz etkiler insanlarda da benzer sonuçlara yol açabileceği endişesini dile getirmektedirler. Gebe kadınların kahve tüketiminin bebeklerine vereceği muhtemel zararların ortaya çıkarılması için yeni araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×