Dondurma dişlere zarar verebilir

Yaz aylarında çok tüketilen dondurma gibi soğuk yiyecekler dişlere zarar veriyor.

Dondurma dişlere zarar verebilir
19 Ağustos 2016 Cuma 13:49

Özellikle yaz aylarında tüketilen dondurma gibi soğuk yiyecekler dişlerde sızlamaya ve hatta çatlağa neden olabilir.

Diş hassasiyeti diye tabir edilen bu duruma kamaşma da diyebiliriz. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk yieyecekler dişlerde rahatsızlık meydana getirir. Diş eti çekilmesi sonrası kök yüzeyinin durumu bu sızlamalara neden olabilir.

Diş gıcırdatma sonrası birbirine sürtünen dişlerin mine tabakasındaki aşınma, hassasiyetin bir diğer sebebidir. Bunun gereğinden fazla bastırarak dişleri fırçalamak, diş hassasiyetinin en önemli sebeplerinden biridir. Asitli yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de diş hassasiyetine neden olabilir. 

Diş minesi zayıflamış olan dişlerde sıcak, soğuk, ekşi, tatlı yiyecek ve içeceklerden sonra hareket eden bu sıvı, diş sinirinde hissedilir ve sızlamaya neden olur.

Diş dışında diş plakları, kırık ve çürük dişler, piyasada satılan diş beyazlatma ürünleri de diş hassasiyetine neden olabilir.

Diş hassasiyetine karşı dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir.

Dişin sert tabakasına zarar vermemek için yumuşak kıllı fırça kullanabilir.

Çok kuvvet uygulayarak diş fırçalayan kişiler, daha az kullandıkları elleriyle diş fırçalayabilirler ( Örneğin sağ elini kullanan kişi fırçalarken sol elini kullanabilir )

Hassasiyet giderici macunlar, florlu diş bakım ürünleri düzenli kullanıldığında hassasiyete iyi gelebilir.

Fazla asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle yaz aylarında dondurma ve soğuk içeceklerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×