Çocuklar tehlikeli oyunları da oynamalı

Günümüz Dünya'sında ‘’aşırı riskten kaçınma’’ kültürü ve felsefesiyle yetişen çocuklar, büyüdüklerinde gerçek dünyayla başa çıkmakta zorlanıyor. İngiltere Sağlık ve Güvenlik Ajansı ülkedeki okulların dörtte birinden fazlasının tehlikeli olduğu için yasakladığı ‘’ebelemece’’ benzeri geleneksel çocuk oyunları yasağını kaldırmalarını istiyor.

Çocuklar tehlikeli oyunları da oynamalı
02 Nisan 2016 Cumartesi 19:55

İngiltere’deki Sağlık ve Güvenlik Ajansı’nın müdürü Dame Judith Hackitt, çocukların oyunlardaki küçük risk ve tehlikelerle karşılaşmalarının eğitimlerinde önemli bir kilit taşı olduğunu belirtti. Zira çocuklar bugün bu risk ve tehlikelerle baş etmeyi öğrenemezlerse, iş yaşamında daha ciddileriyle yüzleşirken zorlanacak. Hackitt, çocukların okullardaki sağlığı ve güvenliği konusunda aşırı tedirgin davranılmasının ‘’saçma’’ olduğunu belirtiyor ve ekliyor: ‘’Günümüzde insanlar sürekli olarak birileri tarafından bakılmayı bekliyor, ancak biz riskler alarak kendi kendimize yetmeyi öğrenmeliyiz’’

İngiltere’nin geleneksel çocuk oyunlarından ‘’tig’’ ve ‘’İngiliz bulldogu’’ gibi oyunlar ‘’ebelemece’’ ya da ‘’elim sende’’ benzeri açık alanlarda koşuşturarak oynanan oyunlar. İngiltere Öğretmenler Derneği’nin araştırmasına göre, söz konusu geleneksel çocuk oyunları riskli ve tehlikeli oldukları gerekçesiyle ülkedeki okulların dörtte birinden fazlasında yasaklanmış durumda.

Hackitt’e göre, bu oyunları oynamadan yetişen çocuklar büyüdüklerinde inşaat ve ziraat gibi tehlikeli sektörlerde güvenliğin sağlanmasını olumsuz yönde etkiliyor. Hackitt, okullardaki bürokratik engellerin kaldırılarak çocukların tekrar ağaçlara tırmanacağı ve yeri geldiğinde sakatlanacağı oyunları oynaması gerektiğini belirtiyor. Riskli ve tehlikeli oyunlarda karşılaşılan zorlu durumlarda karar verebilmek çocukların yeni temel yetiler kazanmasını sağlıyor. Böylece bu oyunlar gelecekte kendi başlarına hareket edebilecek bireyler haline gelmelerinde önemli rol oynuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×