40 Hafta Gebelik

40 hafta gebelik ile artık uzun bir yolculuğun sonuna gelinmiştir. Anne karnında mucize yolculuğunu tamamlamak üzere olan bebek bu hafta yaklaşık 3,5 kilo ağırlığında ve 52 cm uzunluğunda olacaktır.

40 Hafta Gebelik
22 Kasım 2014 Cumartesi 07:59

40 hafta gebelik ile artık uzun bir yolculuğun sonuna gelinmiştir. Anne karnında mucize yolculuğunu tamamlamak üzere olan bebek bu hafta yaklaşık 3,5 kilo ağırlığında ve 52 cm uzunluğunda olacaktır. Bebek artık normal olarak gelişimini tamamlamış ve her an dünyaya merhaba demek için hazırdır.

 
Anne bedeninde can bulan bebeğin muhtemel 40. hafta gebelikte hareketleri azalacak ve baş kısmı aşağı doğru inerek doğum pozisyonu alacaktır. Eğer bebek baş kısmı aşağı doğru doğum kanalında pozisyon almamışsa doğum muhtemel sezaryen ile gerçekleştirilecektir. Çünkü doktorlar baş pozisyonu haricinde gelen bebekler için büyük ihtimalle sezaryen kararı alacak ve doğum günü için gün tayin edecektir.
 
40 Hafta gebelikte anne, bu hafta ile beraber gebelik muhtemel son bulacaktır. Artık  doğum belirtileri ile yüzleşmek için vakit gelmiştir. Çoğu gebelik 40. hafta ile son bulmakta, ancak bazı gebelikler 42. haftaya kadar uzayabilmektedir.
 
Hayat Akışı: 40. Hafta ile beraber doğum için bütün hazırlıklar tamamlanmış olmalıdır. Anne adayı bu haftaya kadar ortalama 13 - 15 kilo kadar almış olacak ve tam anlamı ile doğuma konsantre olacaktır. 40. hafta gebelik doğum için uygun görülen en ideal haftadır. Bu hafta son gebelik kontrolleri yapılacak ve NTS yardımı ile bebeğin kalp atışları izlenecektir. Şayet incelemeler sonunda ters giden bir durum fark edilmez ise bebeğin dünyaya gelmesi için 2 hafta daha beklenebilecektir. 42. haftaya ulaşılmasına rağmen vajinal yol ile gerçekleşecek doğum için her hangi bir belirti oluşmaz ise suni sancı yöntemi ile doğum başlatılacak ve rahim ağzının açılması sağlanacaktır. Suni sancı, anneye serum desteği ile verilen sancıdır. Doğum sancıları bu sayede başlatılmaktadır.
 
Doğum eyleminin başlayabilmesi için amniyotik sıvının dışarıdan müdahale edilerek çıkışı sağlanacak ve bazı karışımlar anne vücuduna yüklenecektir ve bu sayede doğumun gerçekleşmesi beklenecektir. Anne bedenine yüklenen karışımlar rahim ağzında açılma sağlanacak ve vajinal doğumun gerçekleşmesi beklenecektir.
 
Belirtiler: 
 
Mide Ekşimesi Ve Hazımsızlık: Son haftalarda mide ekşimesi ve hazımsızlık sorunu tavan yapmış olabilir. Yemeklerin arkasından çiğnenen şekersiz sakızlar ile biraz rahatlama sağlanabilir.
 
Fetal Hareketlerde Yavaşlama: 40. hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin hareketlerinde yavaşlama fark edilebilir. Bu hafta anne karnındaki bebeğin saatte 10 defa olmak kaydı ile çarpma, kıpırdama ve dönme hareketleri yapması gerekir. 
 
Braxton Hick Kasılmaları: Anneye acı veren bu kasılmalar eğer pozisyon değişimlerinde ve hareket edildiğinde azalıyorsa yalancı doğum kasılmaları olarak tanımlanmaktadır. Gebeliğin son haftasında sıkça karşılaşılan bir sıkıntıdır.
 
Bacak Krampları: Gebelik döneminde bacaklarda ortaya çıkan kramplar 40. hafta gebelikte yoğun bir şekilde yaşanabilir. Bu krampların tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Gebelikte alınan kilolar nedeni ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kramp gerçekleştiğinde bacaklara masaj yapmak sorunu hafifletmek için yararlı olacaktır.
 
Uyuma Güçlüğü: Uyumaya yardımcı olacak en etkili yöntem eş masajıdır.
 
Kanama: 40. Hafta gebelikte  en sık görülen doğum belirtisidir.
 
Pelvise Baskı: Bebeğin pozisyon değiştirmesinden dolayı kafası pelvise baskıyı arttıracak ve bu durumda anne oldukça rahatsız olacaktır. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×