AB'nin iki yüzlülüğü İtalya'yı da küstürdü

Avrupa Birliği'nin Afrika'dan gelen mültecilerin ilk durağı halinde bulunan İtalya'ya karşı iki yüzlü davrandığını savunan İtalyan hükümeti ile Brüksel arasındaki kriz giderek büyüyor

AB'nin iki yüzlülüğü İtalya'yı da küstürdü
16 Kasım 2016 Çarşamba 19:23

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Ortadoğu'daki savaşlar nedeniyle artan yoğun göçler karşısında sarsılan Avrupa Birliği ilk olarak Yunanistan'ın düştüğü büyük krizle yıllarca uğraştı; sonra İngiltere'nin ayrılmak istemesiyle büyük bir belirsizliğe itildi. Şimdi de İtalya ile büyük bir krizin kapısı aralanmış durumda. ABD'deki seçimler ve Türkiye'ye yönelik iki yüzlü politikalar da birliğin büyük problemleri arasında yer alıyor. 

Brüksel ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi Başbakanlık Sarayı'nda AB bayrağını indirtti. Son dönemlerde AB ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi ilk olarak sarayından AB bayrağını indirtti. Özellikle kaçak mülteciler konusunda AB'nin iki güçlü ülkesi Fransa ve Almanya ile anlaşamayan Renzi son olarak ülkede yaşanan deprem felaketlerine AB'nin duyarsız olduğunu belirtmiş ve Birliğin ne işe yaradığını sorgulamıştı.

CNNTürk'ten Reha Erus'un haberine göre İtalya'da aldığı ekonomik önlemleri de AB'ye beğendiremeyen Matteo Renzi, Donald Trump'un ABD Başkanı seçilmesinden sonra kendi başına hareket etme isteği dışında Brüksel'e bir meydan okuma olarak özellikle Avrupa'da ki sağ partilerce gündeme getirildi.

Aralık ayındayapılması öngörülen Anayasal reformları referandumu ile ilgili vatanseverlik duygusunu aşılamayı hedefleyen Renzi şimdilik konuk devlet adamları ve basın toplantılarında AB bayrağını indirterek sadece İtalyan bayrağını fon olarak kullanıyor. 

AB'nin kurucularından eski Konsey başkanı ve İtalya Başbakanlarından Romano Prodi “ Renzi'nin AB bayrağını indirmesi yüreğimi parçaladı. Umarım geçice bir harekettir” açıklaması yaptı.

Etiketler; #İtalya AB krizi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×