Tüketiciler sahuru beklerken internetten alışveriş yaptı

- Hepsiburada'nın ramazan ayı alışveriş verilerine göre tüketicilerin sahur saatlerindeki alışverişleri normal döneme göre yüzde 300 arttı

Google Haberlere Abone ol
Tüketiciler sahuru beklerken internetten alışveriş yaptı

İSTANBUL (AA) - e-ticaret platformu Hepsiburada, ramazan ayına ait internetten alışveriş trendlerini açıkladı.

Şirket açıklamasına göre, internetten alışveriş yapan tüketicilerin iftar saatlerinde online alışverişte ivme, hafif bir azalış gösterse de Türk tüketicisi sahur saatlerinde çok yüksek miktarda online alışveriş yaptı.

Hepsiburada'nın ramazan ayı verilerine göre, tüketicilerin sahur saatlerine denk gelen 02.00-04.00 arasındaki alışverişleri, normal döneme göre yüzde 300 artarken, iftar saatlerine denk gelen 20.00-22.00 arasında ise yüzde 30’luk bir azalış yaşandı.

Açıklanan verilere göre, gece yarısından itibaren periyodik olarak satışların arttığı Hepsiburada’da, tüketiciler en çok saat 02.00 ile 04.00 arasında alışveriş yaptı.

Öte yandan tüketicilerin standart bir güne nazaran gün içinde alışverişlerinin en çok azaldığı saat ise iftar saatleri oldu. Hepsiburada müşterileri en az alışverişi 20.00-21.00 arasında yaptı.

Gün bazında ise Ramazan ayında online alışveriş Cuma günleri yaklaşık yüzde 20 azalırken, Cumartesi günleri ise diğer günlere göre yüzde 19 arttı.


- En fazla tercih edilen ürün tespih


Açıklanan verilere göre, Ramazan boyunca satışı en çok artan ürün tespih oldu. Normal döneme göre yüzde 300 artış yaşanan tespih satışlarını, yaklaşık yüzde 300’e yakın artış ile organik ve doğal ürünler takip etti.

Bu ürünleri ise yaşanan sıcakların da etkisiyle, portatif soğutucular, vantilatör, tavan vantilatörü ve fan takip etti. Hepsiburada’dan ramazan ayı dolayısıyla en az sipariş verilen ürünler ise spor ürünleri, çay ve kahve makineleri oldu.

Yorumlar