Aytun Çıray'a verilen görev İyi Parti içinde tepkilere neden oldu

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından yeni bir göreve getirilen Aytun Çıray, parti içinde yeni çatlaklara neden oldu.

Google Haberlere Abone ol

İyi Parti kongresinde üstü çizilen isimlerden biri olan İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından başdanışmanlığa getirildi. Bu karar partinin önde gelen isimlerinin tepkisini çekti. İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Aytun Çıray'a verilen göreve tepki göstererek, "Parti politikalarını bu denli istiskal ve parti yöneticilerine bunca hakaretten sonra, o makam, o kişiye az gelir. Önünü açmak lazım" ifadelerini kullandı.

Akşener, kongre sonrası parti yönetimine eleştiriler yönelten İzmir Milletvekili Çıray ile görüştü. Görüşmenin ardından Çıray, Genel Başkan siyasi başdanışmanı olarak atandı.

Bu atamaya İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlutepki gösterdi. Sosyal medyadan açıklama yapan Dervişoğlu, "Bir ince satış var lakin malı ve taciri ifşa etmeden önce, ince ince düşünmemiz gerekiyor. Acelemiz yok yani!...Hiç kimse beni öfkeyle laf söylemeye ve kontrolsüz adımlar atmaya zorlamasın. Bunca tecrübeyi, gözümden sapanla vurulmak için yaşamadım. Sadece bilinsin istedim" ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu, daha sonra yaptığı paylaşımda ismini vermeden, "Parti politikalarını bu denli istiskal ve parti yöneticilerine bunca hakaretten sonra, o makam, o kişiye az gelir. Önünü açmak lazım!" dedi.

ÇIRAY, AKŞENER'E BAYRAK AÇMIŞTI

İYİ Parti'nin 2. Olağan Kurultay’da Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliği seçimi için delegelere gönderildiği iddia edilen ‘oy verilmeyecekler’ listesinde aralarında Aytun Çıray, Ümit Özdağ, İsmail Koncuk'un da bulunduğu çok sayıda isim yer almıştı. Liste büyük tartışma yaratmıştı. Parti yönetimine giremeyen isimlerden Çıray, "Partide makas değişikliği için alan temizliği yapıldı" çıkışıyla dikkati çekmişti.

Çıray'ın da aralarında bulunduğu 13 isim, TBMM’de grup toplantısına katılmamıştı. 

AYTUN ÇIRAY KİMDİR?

Aytun Çıray 1957 İzmir'in Bayındır ilçesinde dünyaya geldi. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. İç hastalıkları dalında uzmanlık eğitimi aldı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı, başbakan danışmanlığı, Petkim, Erdemir ve İsdemir'in yönetimlerinde görev aldı.

Dünya Bankası 2. Sağlık Projesi İkraz Anlaşması müzakerelerinde Türkiye adına başkanlık yaptı. 

1995 genel seçimlerinde Tansu Çiller'in genel başkanı olduğu Doğru Yol Partisi'nin İzmir Milletvekili aday adayı oldu. 

DYP İzmir milletvekili adayı ön seçiminde 3.oldu fakat genel merkez kararı ile 5.sıraya kaydırıldı. Fakat partisi yeterli oyu alamadığı için seçilmedi. 

1999 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi'nden milletvekili aday adayı oldu.

Milletvekili adayı ön seçiminde 1.oldu fakat genel merkez tarafından listeden çıkarıldı. Bunun üzerine DYP'den ayrıldı. 

2002 genel seçimlerinde Anavatan Partisi İzmir 2. Sıra milletvekili adayı oldu fakat partisi barajı geçemediği için seçilemedi.

2007 yılında Demokrat Parti'ye katıldı ve aynı partinin 2007 kongresinde genel başkan adayı oldu. İlk üç aday arasında olduğu kabul edildi, ancak kongreyi siyaseten meşru bulmadığı için adaylıktan çekildi.

24., 25. ve 26. dönemde Cumhuriyet Halk Partisi listesinden TBMM İzmir milletvekili seçildi.

23 Ekim 2017'de Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti ve Meral Akşener'in lideri olduğu İYİ Parti'nin kurucu üyesi oldu.

Aynı partide Genel sekreterlik ve parti sözcülüğü görevine getirildi.

Fransızca bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır.

MUSAVAT DERVİŞOĞLU KİMDİR?

Dursun Müsavat Dervişoğlu 1 Şubat 1960 Ankara'da doğdu.

Aslen Ordu'nun Fatsa ilçesinden olan Dervişoğlu, İlkokul ve ortaokulu Fatsa’da okudu.

Lise eğitimini ise Ankara, Fatsa ve Samsun’da tamamladı. 1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesine kaydoldu.

12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askerî darbe ile zorunlu olarak öğrenimine ara verdi. Daha sonra öğrenci aflarından yararlanarak ön lisans eğitimini tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin çeşitli kademelerinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler yüklendi.

1978 yılında Fatsa Ülkücü Gençlik Derneği (ÜGD) Başkanlığı ile başlayan siyasi yöneticilik hayatını, 1987–1989 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı ile devam ettirdi.

1989 yılında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'ndan alınarak, Alparslan Türkeş tarafından MHP Genel Merkez'de görevlendirildi. Daha sonra Alparslan Türkeş tarafından MHP İzmir teşkilatı'nda görev yapmak için İzmir’e gönderildi.

2000-2011 MHP İzmir İl Başkanlığı görevini sürdürürken, 2009 Mahalli İdareler Seçimlerinde izmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve 2011 genel seçimlerinde ise milletvekili adayı olmuştur.

2012'de MHP kongresinde genel başkanlığa aday olmuş ancak seçilememiştir.

1991 yılından beri İzmir'de yaşayan ve ticaretle uğraşan Müsavat Dervişoğlu, bir kız babasıdır.

2018-2019 yılları arasında İYİ Parti mahalli idarelerden sorumlu genel başkan yardımcısı olmuştur 2019 yılı itibarıyla İYİ Parti meclis grubu başkanvekilidir ve 27. dönem İzmir milletvekilidir.

 

Yorumlar