Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı?

Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda ne diyor? İşte banyo veya duş almak orucu bozar mı sorusunun cevabı:

Google Haberlere Abone ol
Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı?

Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı veya banyo yapmak duş almak orucu bozar mı soruları bu aralar sıklıkla cevap aranan sorular oldu.

Peki, banyo yapmak veya duş almak orucu bozar mı? 

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun, "Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı" sorusunun cevabı: 

Ağız ve burnundan su girip de sindirim organına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması, orucuna zarar vermez. Nitekim Hz. Âişe ve Ümmü Seleme, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir (Buhârî, Savm, 25). Bu itibarla, ağız ve burundan mideye su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabilir (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220).

Orucu bozan şeyler veya bozmayan şeyler nelerdir?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Yorumlar