Nişanı bozulan kızın tazminatı Yargıtay'dan döndü

Nişanı bozulan genç kızın açtığı davada kazandığı tazminat Yargıtay'dan döndü

Google Haberlere Abone ol
Nişanı bozulan kızın tazminatı Yargıtay'dan döndü

Nişan esnasında aileler arasında yaşanan kavga nedeniyle ayrılan çiftlerden gelin adayı mahkemenin yolunu tuttu. Yerel ve istinaf mahkemeleri gelini haklı bularak tazminata hükmetti. Ancak Yargıtay tam tersi yönde karar verdi. 

Gelin ve damat adayı ailelerinin kavga etmesi sonucu ayrılarak mahkemenin yolunun tuttu. Çevresine küçük düştüğünü ifade eden gelin adayı ve annesine manevi tazminat kararı ödenmesine hükmeden kararı Yargıtay bozdu.

22 yaşıhdaki damat adayı ile 18 yaşındaki genç kız, ailelerinin de isteğiyle nişanlandı. Çiftler arasında yaşanılan tartışmalar üzerine damat adayının ailesi, gelin adayının evine gitti. Çıkan olaylarda iddiaya göre, damat tarafı, gelin ve annesini darp etti.

Nişanın bozulmasıyla sonuçlanan olayların ardından açılan ceza davasında damat adayı ve annesi cezaya çarptırıldı. Olaylar sebebiyle komşularına karşı rezil olduklarını, etraflarına küçük düştüklerini belirten 18 yaşındaki gelin adayı ile annesi, toplam 30 bin liralık namevi tazminat davası açtı.

Asliye Hukuk Mahkemesi'nde ifade veren davacı genç kız, 18 yaşında iken nişanlandığını, nişanlılık sürecinde aralarında bazı sorunlar yaşandığını, olay günü davalıların evine gelip yaşanan tartışmalar sonucunda darp edildiğini öne sürdü.

DAMAT VE AİLESİNE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI

Davalıların 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonucunda 'kasten yaralama suçu'ndan ceza aldıklarını, bütün komşularına ve etraflarına karşı küçük düştüğünü dile getirdi.

Davacı kız yararına 30 bin annesi için 10 bin TL manevi tazminat ödenmesi talep edildi. Davalılar damat adayı ile annesi ise iddiaları rededetti.

Tarafları dinleyen Mahkeme, komşularına rezil olan genç kız için 8 bin annesi için 11 bin TL manevi tazmkinat ödenmesi gerektiğine hükmetti. Davalılar kararı temyiz edince devreye giren yargıtay 4. Hukuk Dairesi, manevi tazminat tutarını fazla bularak kararı bozdu. Yeniden yapılan yargılamada mahkeme ilk hükmünde direndi. Davalılar bu kararı da temyiz edince devreye bu defa Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Emsal nitelikteki kararda; "Hâkim manevi tazminatın miktarını tayin ederken saldırı teşkil eden eylem ve olayın özelliği yanında tarafların kusur oranını, sıfatını, işgal ettikleri makamı ve diğer sosyal ve ekonomik durumlarını da dikkate almalıdır." ifadelerine yer verildi.

Mahkemece verilen tazminat tutarının fazla olduğunun belirtildiği Yargıtay kararı bozdu.

Yorumlar