Kırgızistan'da ramazan hazırlıkları

- Ülke genelinde 2 bin 700 ibadethane ramazan boyunca hem ibadet hem de iftar için cemaatini bekliyor

Google Haberlere Abone ol
Kırgızistan'da ramazan hazırlıkları

BİŞKEK (AA) - Kırgızistan genelindeki 2 bin 700 ibadethanede ramazan ayı boyunca hem ibadet hem de iftar yapılabilecek.

Başkent Bişkek Müftü Yardımcısı Tolkunbek Cumanov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazanda ibadetlerin huzur içinde yapılabilmesi için 2 bin 700 cami ve mescidin hazır hale getirildiğini belirtti.

Cumanov, ülke genelinde cami avlularında iftar sofralarının kurulacağını bunun için camilerin mutfak malzemelerini yenilediklerini anlattı.

Merkez camisinde, 30 gün boyunca 2 bin kişiye iftar yemeği hazırlanacağını söyleyen Cumanov, camilerdeki toplu iftarların genellikle Kırgızistan, Türkiye, Arabistan ve Pakistan'dan hayırseverlerce verileceğini ifade etti.

Bugün ilki kılınacak teravih namazı için son hazırlıkların tamamlandığını aktaran Tolkunbek, başkentin tüm ilçe merkez camilerinde teravih namazlarının hatimle kılınacağını bildirdi.

- "Kırgızistan'da ramazan kültürü gelişiyor"

Kırgızların ramazan ayını büyük mutlulukla beklediğini belirten Cumanov, Kırgızistan'da ramazan kültürünün yavaş yavaş doğru yönde gelişme gösterdiğini söyledi.

Cumanov, ülke genelinde ramazan ayının öneminin oldukça arttığı yönündeki izlenimlerini aktardı. Kırgızların dinlerine daha fazla sahip çıkmaya başladığına dikkati çeken Cumanov, "Ramazan ayı arefesinde Kırgız halkı, geleneksel ekmek ve yemekleri hazırladı. Evlerde bugün çok sayıda misafir ağırlanacak." diye konuştu.

İlk teravih namazını, camide kılmak için erkenden gelen Ahunbay Urayımakun, İslam dinin yayılması için Narın Bölgesinden Bişkek'e gelerek buradaki din kardeşlerine ramazan boyunca destek olacağını söyledi.

Urayımakun, "Ramazan ayını iyi niyetle bekledik. Ramazan ayına ulaştığımız için Allah'a çok şükürler olsun. Dünyadaki tüm Müslümanların ramazan ayını güzel geçirmesini temenni ediyorum. Kırgızlar için ramazan, maneviyat, temizlik, güzellik, biçarelere yardım etmek demek. Allah'a şükürler olsun ki bağımsız bir ülkede yaşıyoruz. İslam dinimizi özgürce yaşayabiliyoruz." diye konuştu.Yorumlar