İsmail Koyuncu kimdir? İTÜ yeni rektörü

İstanbul Teknik Üniversitesi yeni rektörü İsmail Koyuncu kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte Prof. Dr. Koyuncu biyografisi ve özgeçmişi:

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Ağustos 2020 Resmi Gazete'de yayınlanan kararıyla İstanbul Teknik Üniversitesi'nin rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Koyuncu atandı. Peki, Prof. Dr. İsmail Koyuncu kimdir, nerelidir, ihtisas alanı nedir? İşte Prof. Dr. Koyuncu hakkında merak edilen bilgilerden bazıları: 

Prof. Dr. İsmail Koyuncu 1974 yılında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde dünyaya geldi. İlk orta ve lise eğitimini Şanlıurfa'da tamamladı.

Üniversite eğitimini ise İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

1997’de Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalında yüksek lisansını, 2002’de aynı dalda doktorasını tamamladı.

2004 yılında doçent unvanını alan Prof. Koyuncu, 2010 yılında profesör unvanını edindi.

1996 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak başladığı akademik hayatına, 2004-2005 yılları arasında Rice Üniversitesi’nde ve daha sonra University of Leuven’de  devam etti.

Kompozit yapılı MF ve UF düz tabaka levha membran üretimi, Hollow fiber membran üretimi, İleri Osmoz prosesi, Membran yüzeyindeki kek tabakasındaki değişimlerin ortaya konması için mikroskobik tekniklerin geliştirilmesi ve Nanofiltrasyon membranları ile tuz gideriminde organik iyon etkisinin modellenmesi  vb. alanlarda araştırmalarını sürdüren Prof. Koyuncu’nun, International Water Association (IWA) Specialized Group on Membrane Technology’de, Network of Young Membraines in Europe’da, American Water Works Association’da (AWWA),  Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi’nde, Society of Chemistry and Industry, European Desalination Society’de üye olarak görev yapıyor.

Çalışmalarıyla pek çok ödüle layık görülen Prof. Koyuncu, 2012 yılından bu yana TÜBA Asosye Üyesi ve halen İTÜ’de çalışmalarını sürdürüyordu. 

Prof. Dr. İsmail Koyuncu 14 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Teknik Üniversitesi'nin yeni rektörü olarak atandı. 

 

Yorumlar