İran Uzmanlar Meclisi başkanlık seçimi

- Uzmanlar Meclisi Başkanlığına aşırı muhafazakar Ayetullah Cenneti seçildi

Google Haberlere Abone ol
İran Uzmanlar Meclisi başkanlık seçimi

TAHRAN (AA) - İran'da Uzmanlar Meclisi başkanlığına Ayetullah Ahmed Cenneti (90) seçildi.

Tahran'da İran Uzmanlar Meclisi 5'inci dönemin ilk toplantısında yapılan başkanlık seçiminde 51 oy alan aşırı muhafazakar Cenneti, Uzmanlar Meclisi başkanı oldu.

26 Şubat'ta düzenlenen Uzmanlar Meclisi seçimlerine Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Muhammed Rıza Arif'in desteklediği reformistler ile ılımlı muhafazakarların Ümit Listesi'inden giren Ayetullah İbrahim Emini 21 oy alırken, Ayetullah Seyyid Muhammed Haşimi Şahrudi ise 13 oy alabildi.

Ülkenin dini liderini seçme ve denetleme görevine sahip 88 üyeli Uzmanlar Meclisi başkanlığı seçimleri 2 yılda bir düzenleniyor.

- Ayetullah Ahmed Cenneti Kimdir?

Ayetullah Ahmed Cenneti, 1926'da İsfahan'da doğdu. Din eğitimini ülkenin dini merkezi sayılan Kum kentinde tamamlayan Cenneti, 1964'te Kum'da kurulan Hakkani Medresesi'nin kurucuları arasında yer aldı. Devrim lideri Ayetullah Humeyni'nin Şah karşıtı mücadeleyi başlattığı andan itibaren siyasi faaliyetlere girişen Cenneti, bu faaliyetlerini devrim gerçekleşene kadar sürdürdü.

Kendisi muhafazakar bir din adamı olmasına rağmen oğlu Hüseyin, İran Devrimi yanlıları tarafından "Münafıklar" olarak adlandırılan "Halkın Mücahitleri Örgütü" üyesiydi. 1982'de rejime karşı ayaklanmaya katılan Cenneti'nin oğlu Hüseyin, Devrim Muhafızları tarafından öldürülmüştü.

Cenneti'nin bir diğer oğlu Ali Cenneti ise mevcut hükümette İrşad ve Kültür Bakanı olarak görev yapıyor.

Ülkedeki aşırı muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen, birçok dini ve siyasi üst düzey makamlarda bulunmuş olan Cenneti, Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri görevini de yürütüyor.

Yorumlar