İnternetten bebek bezi satışı arttı

- Hepsiburada müşterileri 2016 online alışverişlerinde en fazla cep telefonu satın alırken, bebek bezi alışverişinde görülen artış dikkati çekti - Daha çok kadınların ilgi gösterdiği moda ürünlerinde 2016’da erkekler kadınlardan daha fazla alışveriş yaptı

Google Haberlere Abone ol
İnternetten bebek bezi satışı arttı

İSTANBUL (AA) - Hepsiburada müşterileri 2016 online alışverişlerinde en fazla cep telefonu satın alırken, bebek bezi alışverişinde görülen artış dikkati çekti.

Hepsiburada, müşterilerinin 2016 online alışveriş tercihlerini analiz etti.

Aylık ortalama 60 milyon ziyaret sayısına sahip hepsiburada verilerine göre, geçen sene internetten alışverişte teknoloji ürünleri ön plana çıkarken akıllı telefonlar ilk sırada yer aldı. 2016 boyunca internet üzerinden en çok satın alınan ürünlerde bebek bezi ve el halteri (dambıl) gibi ürünlerin ilk 10'a girmesi dikkati çekti.

Türk halkı, internet üzerinden en çok teknoloji ürünü satın alırken bu ürünler arasında ilk sıraya akıllı telefonlar ve cep telefonu aksesuarları yerleşti.

İnternetten yapılan alışverişlerde 2016’nın sürprizi ise "bebek bezi" oldu. Önceki yıllarda daha çok marketlerden alınan bebek bezi geçen sene hızla artan bir oranda internetten sipariş edilmeye başlandı.

Açıklamada yer verilen bilgilere göre, hepsiburada’nın 2016 yılı satışları analizi, Türk halkının 2016’da sağlıklı yaşam için spor trendini eve taşıdığını gösterdi.

Erkekler en çok "el halteri" siparişi verirken, kadınların en çok tercih ettiği on ürünün sekizinde pilates ile ilgili ürünler görüldü. Ayrıca 2016’da Ebru Şallı’nın pilates dvd’si film kategorisinde en çok satılan ürün oldu.


-Erkekler en çok kol saati ve göbek korsesi satın aldı


Hepsiburada’nın analiz ettiği veriler içinde ilginç bir sonuç da moda kategorisinden geldi. Daha çok kadınların ilgi gösterdiği moda ürünlerinde 2016’da erkekler kadınlardan daha fazla alışveriş yaptı.

Erkekler moda ve kişisel bakım ürünlerinde en çok kol saati ve göbek korsesi satın alırken kadınlar en çok saç düzleştirici, epilasyon cihazları ile göğüs dikleştirici bantlara rağbet gösterdi.

Geçen sene kıyafet siparişlerinde en çok siyah renk tercih edilirken siyahı, beyaz, mavi ve kırmızı takip etti.

Geçen sene hepsiburada’dan en çok satılan kitap Sabahattin Ali’nin ünlü romanı Kürk Mantolu Madonna olurken, ilk 10 sırada yer alan kitapların 5’inin tarih kitapları olması dikkati çekti.

Listenin ikinci sırasında, Yovel Noah Harari’nin "Sapiens" adlı tarih kitabı, üçüncü sırada ise Orhan Pamuk’un "Kırmızı Saçlı Kadın" romanı yer aldı.


- Erkekler dolap, kadınlar dolabın içini düzenleme derdinde


Mobilya ürünlerinin satıldığı hepsiburada’nın "Ev-Yaşam" kategorisinde ise erkekler ve kadınların 2016 yılında satın alma tercihleri farklılık gösterdi. Erkekler ağırlıklı olarak dolap, masa, TV ünitesi gibi ana ürünler satın alırken, kadınlar ayakkabı kutusu, raf düzenleyici, aksesuar dolabı, askı seti gibi dolap düzenleme ve organize etme ürünlerine ilgi gösterdi.

Özel günlerde de e-ticaretten alışverişe yoğun ilgi gösterildi. 2016’nın özel gün şampiyonu ise hepsiburada’nın 25 Kasım gününe özel tek gün olarak düzenlediği "Efsane Cuma" kampanyası oldu. 2016 yılının tüm günleri içinde 25 Kasım, adet olarak en çok satış yapılan gün olurken bu günde en çok kişisel bakım ürünleri tercih edildi.

Yorumlar