HDP'den Ali Babacan'a ittifak ziyareti

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan ve beraberindeki bir heyet Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı ziyaret etti. Buldan, ittifak için ziyaret ettiklerini açıkladı. Deva Partisi ziyaretinde de CHP'de olduğu gibi ortak basın toplantısı düzenlenmedi.

Google Haberlere Abone ol

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, DEVA Genel Merkezi’nde Genel Başkanı Ali Babacan ile bir araya geldi. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Buldan, “Sayın Ali Babacan ile bir araya geldik. Tıpkı Saadet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ile yaptığımız gibi Türkiye’nin genel ve temel meselelerini, krizlerini konuştuk. Muhalefet arası bir güç birliğine, demokrasi ittifakına ihtiyaç olduğunu dile getirdik. Bu ittifakın yani demokrasi ittifakının seçimlere kadar bir geçiş dönemi olarak ifade ettiğimiz bir yol temizliği yapma ihtiyacını da masaya yatırdık” dedi.

"KAYYUMLAR, KHK’LER, HAKSIZ TUTUKLAMALAR"

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuların başında elbette önemli olarak ele alacağımız adil yargılama yani yargı meselesi, haksız tutuklamalar, şu anda cezaevlerinde olan binlerce insanın haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde oldukları meselelerini konuştuk. Yine parlamenter sisteme geçiş için neler yapılması gerekiyor bunları konuştuk. KHK ile yönetilen bir ülkede zarar gören vatandaşlarımızın, toplumun bu meseleden nasıl çıkacağını dile getirdik. Bu mesele başta olmak üzere yine kayyumlar konusu, belediye eş başkanların görevden alınması ve yerlerine kayyum atanması sadece HDP ile sınırlı kalmayan artık Türkiye’nin batısına da sirayet eden başta Boğaziçi Üniversitesi başta olmak üzere ve bundan sonra da belki göreceğimiz yaşayacağımız bir mesele olarak görülmemesi gerektiğini konuştuk.”

Partiler arası ziyaretleşmelerde genellikle iki parti lideri ortak basın toplantısı düzenleyerek basına görüntü verir. Ancak HDP ile görüşen partiler ortak basın toplantısı düzenlemekten çekiniyor. 

 

Gündemlerinde seçim ittifaklarının olmadığını belirten Buldan, “Yine seçim güvenliği, yani seçim ittifak gündemimizde değil ancak bir seçim güvenliğine ve oy güvenliğine ihtiyaç olduğu konusunu bugün bir kez daha konuştuk. Bundan sonra görüşmeler devam edecek. Kuracağımız heyetler kendi aralarında görüşmelerini yapacaklar. İstişarelerini diyaloglarını devam edecekler. Konuştuğumuz konular bunlar, ben hepinize teşekkür ediyorum” diye belirtti.

"YENİ ANAYASA'NIN TÜRKİYE'YE FAYDALI OLMAYACAĞI KANATİNİ TAŞIYORUZ"

Buldan ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni anayasa konusunda bütün partilerle konuşulabileceği yönündeki açıklamasının sorulmasına Buldan şu yanıtı verdi: "HDP olarak yeni anayasa meselesinde bizim duruşumuz nettir. Nasıl bir Anayasa hazırlayacaklar buna bakacağız. Ceplerinde ne var, nasıl gelecekler muhalefet partilerinin kapılarını nasıl çalacaklar? Onu bilmiyoruz. Dolayısıyla biz HDP olarak elbetteki toplumun tüm kesimleriyle ortak bir anayasanın çıkarılması konusunda hemfikiriz. Sadece hükümetin belirlediği bir yeni Anayasa’nın Türkiye’ye hizmet etmeyeceği, faydalı olmayacağı kanaatini taşıyoruz. Elbette ki bütün muhalefet partilerinin görüşlerinin alınması gerektiği önemlidir, ama STK’ler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini bu meseleye katmakta fayda var.” 
17 Şubat’ta Gelecek Partisi ile görüşeceklerini belirten Buldan, İYİ Parti ile randevu alacaklarını söyledi. 

DEVA: SORUNLAR MEŞRU DEMOKRATİK ZEMİNDE ÇÖZÜLMELİ

Görüşmeyle ilgili DEVA Partisinden yapılan yazılı açıklamada, "Ekonomik, sosyal, hukuki ve siyasi sorunların ele alındığı görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Temel hak ve özgürlüklerin korunmasının ve hukukun üstünlüğünün temel bir ilke olduğunu vurgulayan Babacan, sorunların meşru demokratik siyaset zemininde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi" denildi. 

 

 

hdp

Yorumlar