Fransa Doğu Akdeniz'e yerleşiyor

Fransa Doğu Akdeniz’de var olmak için Kuzey Kıbrıs Rum Yönetimi ile savunma işbirliği anlaşmasını genişletiyor

Fransa Doğu Akdeniz'e yerleşiyor
13 Şubat 2019 Çarşamba 12:52

Fransa, Doğu Akdeniz'de var olabilmek için Rumlarla, yeni bir anlaşma imzaladı.

Fransız hükümeti yeni bir yasa tasarısı hazırlayarak, Kıbrıs'taki varlığını güncellemek üzere harekete geçti.

Yürürlükteki anlaşma; daha çok Rum silahlı kuvvetlerinin, Fransızlar tarafından eğitim ve donanımına odaklıydı. Anlaşmanın güncellenmiş hali, iki temel yenilik getiriyor.

SALDIRI OLURSA FRANSIZ ASKERLERİ DEVREYE GİRECEK

Birincisi; enerji güvenliği, deniz emniyeti, erken uyarı, kriz anında Fransız uyrukluların Yakın Doğu ülkelerinden tahliyesi, kriz yönetimi, terör, korsanlık ve dışarıdan saldırıya karşılık verme ve doğal afetler konularında yardımlaşma ve enformasyon alışverişini öngörmekte. İkinci olarak da silahlı kuvvetlere (özellikle de Fransız silahlı kuvvetlerine) “kolaylık sağlanması” ve “lojistik desteğin geliştirilmesi” üzerine kurulu.

Alman DW'nin haberine göre; Yakın Doğu, Fransa için öncelikli bir yere sahip. Bölgedeki sorunların çözümünde söz sahibi olmak, Fransız dış politikasının temel eksenlerinden birini oluşturuyor.

RUMLARIN HESABI TÜRKLERDEN KORUNMAK

Rumlar yeni savunma iş birliği anlaşmasıyla, donanmasına da bölgede güvenli bir liman istiyor. Rumlar, Fransa’nın adadaki askeri varlığını, olası “Türk saldırısına” karşı caydırıcı unsur ve Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları yürüten Fransız petrol devi TOTAL için ek güvence olarak görmekte.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×