Engin Özkoç ne dedi Meclis'te neden kavga çıktı?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaretleri TBMM Genel Kurulu'nda kavga çıkardı. Özkoç daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde ağza alınmayacak ifadeler kullanmış, yumruklu kavgaya neden olmuştu.

Google Haberlere Abone ol

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaretleri nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nda çıkan kavga yumruklaşmaya kadar vardı.

TBMM Genel Kurulu dün kitle imha silahlarının yayılması ve finansmanının önlenmesine ilişkin düzenlemeyi ele alırken CHP'liler her zaman olduğu gibi toplantıyı provoke etti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilişkin çirkin ve seviyesiz, hakaret içeren sözleri bardağı taşıran son damla oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "18 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşlarıyla Cumhur İttifakının bütün çalışmaların arkasında 'tek vatan, tek millet" ülküsü vardır" dedi.

Genel Kurul'da AK Parti ve CHP'li milletvekilleri arasında önce sözlü tartışma çıktı. Bu tartışma biranda kavgaya dönüştü. Milletvekilleri pandemiyi ve kuralları unutarak birbirlerinin üstüne yürüdü. Kavga yumruklaşmaya kadar vardı. Kalabalığın içinde HDP'li vekiller de vardı.

Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Süreyya Bilgiç toplantıya ara verdi. Ancak AK Parti ve CHP'liler arasında kavga arada da devam etti.

Toplantı yeniden başladığında Bilgiç, "Hoş olmayan görüntüler oldu. Tabi ki karşılıklı eleştiriler olacak. Önemli olan hakaretten olabildiğince kaçınmamız… Fiziki müdahaleye kadar giden olaylar olduğunu arkadaşlar ifade ettiler. Aklı selim ve sağduyuyu hakim kılmalıyız. Yeni bir yıla başlıyoruz. Milletin ihtiyacı olan birlik ve beraberlik" dedi.

Sözcü'nün haberine göre ise olaylar şöyle gelişti: 

CHP'li üyeler hak ihlallerinin tek adam ve otoriter rejinmden kaynaklandığını savunurken AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, “Sizin otoriterlik dediğiniz şey bizim uyuşturucu ve insan kaçakçısına, bölücüye ve teröriste karşı şahin politikamızdır. Oh, oh çekmeye devam edeceğiz, siz de of, of çekin” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise Mesten'e “Sen git PKK'ya hendeklerin kazılması için neden izin verildiğini sor. Habur Sınır Kapısı'ndan teröristler geçerken senin aklın neredeydi? Apartman dairesinden çıkıp sarayda oturanlara sor. Bu ülkedeki ölen askerlere neden ‘kelle' dediğini sor” cevabını verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise “Habur'da bu ülkeye, ‘hukuk nizamına saygı duyarak, bu ülkenin eşit yurttaşı olmak istiyorum, terörü bırakıyorum’ diyenler geldiyse bugün de terörü bırakıp gelebilirler” dedi.

CHP'li Özkoç da “Allah şahidimdir ki Habur Sınır Kapısı'nda adaletin bekçisi olanları oraya dikip de kıyafetleriyle PKK terör örgütünü Türkiye'ye aldıran Recep Tayyip Erdoğan var” cevabını verdi. Bu söz üzerine ortalık karıştı.

AK Parti'li Alpay Özalan “Hadi lan, Sen Cumhurbaşkanımıza, Genel Başkanımıza laf ediyorsun, ayıp be, terbiyesiz” derken, AK Parti ve CHP milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Milletvekilleri yumruklarını sıkarken itişmeler yaşandı, birleşime ara verildi ve kavga büyümeden önlendi.

 

ANKARA'NIN ÇARPIŞAN ARABALARI DÜNYA BASININDA

Kaynak: Hürriyet.com.tr

 

Yorumlar