Ekrem İmamoğlu hakkında neden soruşturma açıldı?

Kanal İstanbul projesine karşı kampanya başlatan İBB Başkanı İmamoğlu'nun şehrin dört bir yanına astığı pankartlarla ilgili inceleme başlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun devlet projesi olan Kanal İstanbul'a karşı siyasi parti lideri gibi hareket ederek kampanya başlatması başına iş açtı. İmamoğlu'nun Kanal İstanbul'a karşı İstanbul'un dört bir yanında astığı pankartlar hakkında inceleme başlatıldı. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, canlı yayında yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 'Devlet projesine' karşı çıktığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını ileri sürdü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun ise Halk TV'ye yaptığı açıklamada İBB'ye pankartlar nedeniyle idari inceleme başlatıldığını söyledi. 

Ongun, "İçişleri Bakanlığı tarafından açılan idari bir soruşturma. Kanal İstanbul Projesi ile ilgili İstanbul'a asılan pankartlar nedeniyle. Özetle bu devlet politikasıdır sen de devlete karşı geliyorsun minvalinda Anayasa maddeleriyle atıfta bulunarak özerklik- bölücülük gibi suçlamaları var" dedi.

Akşener ise FOX TV'de katıldığı programda şöyle demişti:

"Sayın İmamoğlu’na Kanal İstanbul’a karşı çıktığı için devlete karşı çıkmaktan soruşturma açıldı. Soruşturmanın özelliği şu, Devletin projesine karşı çıktığı için bölücülük yapmakla suçlanıyor. Bütün bunlar nedir? Bütün bunlar sistemin tartışılmadığı, yamalı bohçaya döndüğü sistemin getirdiği sonuçlar."

SORUŞTURMANIN ASIL NEDENİ AÇIKLANDI

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İmamoğlu hakkında açılan soruşturmanın, devlet projesine kamu kaynaklarının kullanılarak karşı çıkılmasının hukuka aykırılık teşkil ettiği belirtildi. 

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde: İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral AKŞENER’in 16 Kasım 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon kanalında Kanal İstanbul Projesi'ne karşı çıktığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığı, kendisinin bölücülükle suçlandığı şeklinde beyanlarının olduğu, bazı basın yayın organlarında da benzer değerlendirmelerde bulunulduğunun anlaşılması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Devlet Projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliği kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırılması üzerine 17.08.2020 tarihli onay ile konunun araştırılması, gerekiyorsa sorumlular hakkında ön inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir.

ANAYASA'NIN "İDARENİN BÜTÜNLÜĞÜ İLKESİ"NE AYKIRI

Onaya tabi konular incelendiğinde; Belediyelerin, Anayasa’da ifadesini bulan "İdarenin Bütünlüğü İlkesi" çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği ve bu çerçevede idari vesayet denetimine tabi oldukları, Belediye Kanunu gereğince Belediye başkanının görevleri arasında bulunan "Beldenin ve Belediyenin Hak ve Menfaatlerini Koruma" görevinin belediyeye verilen görevlerle sınırlı olduğu, "Ya Kanal Ya İstanbul" şeklinde bir afişle uluslararası hukuk boyutu bulunan, siyasi alana taalluk eden ve "Devletin Egemenlik Yetkisi"ne ilişkin bulunan bir konuya kamu kaynağı kullanılarak karşı çıkmanın idarenin bütünlüğü ilkesine ve hukuka aykırı olduğu belirtilerek sorumlular hakkında araştırma, gerek görülmesi halinde ön inceleme yapılması hususlarının yer aldığı görülmektedir.

Onayın hiçbir yerinde Kanal İstanbul Projesi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmamış, kurumsal olarak ve kamu kaynağı kullanılarak bu afişlerin bastırılmış olması araştırma/ön incelemeye dahil edilmiştir. İddia edildiği gibi onayın hiçbir yerinde bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır.

Bütün soruşturmalarda olduğu gibi, 17.08.2020 tarihli onaya dayalı araştırma/ön incelemede de Mülkiye Müfettişimiz tarafından 09.11.2020 tarihli yazı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU’ndan ifade talebinde bulunulmuş, talep yazısında onayda yer alan konular tekrarlanarak, kendisinden (7) gün içinde yazılı ifadesini vermesi istenmiştir. İfade talep yazısında Sayın Ekrem İMAMOĞLU’nun Kanal İstanbul Projesi'ne kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmadığı gibi bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır. 

Yorumlar