AK Parti'den bütün Türkiye'yi kucaklayan liste

AK Parti MKYK listesine alınan isimler bütün Türkiye'yi kucaklayan, her kesimden isimlerin bulunduğu, özellikle de Doğu ve Güneydoğu'ya ağırlık verilen bir tabloyu ortaya koydu.

Google Haberlere Abone ol

AK Parti'nin dün yapılan kongresinden Türkiye'yi kucaklayan, bütün Türkiye'yi temsil eden bir MKYK ortaya çıktı. 

75 asil ve 35 yedeğin olduğu MKYK listesinde artık yedeklerin de asiller gibi kabul edildiği düşünüldüğünde 110 ismin Türkiye mozaiğini rahatlıkla temsil edebileceği görülüyor. Listede, Doğu Güneydoğu'dan çok sayıda isim yer alırken; Ermeni toplumundan da isimler yer aldı. 

Tüzük değişikliği ile üye sayısı 50’den 75’e çıkarılan MKYK’da 28 kişi koltuğunu korurken 47 yeni isim yer aldı. Yeni listede Alevi kanaat önderi Metin Tarhan, Türkiye'deki Ermeni cemaatinin önde gelen isimlerinden Seval Sıvacıoğlu, 2006 yılında Türkiye güzeli seçilen Seda Sarıbaş, şair ve yazar Abdurrahim Karakoç’un oğlu Türk İslam Karakoç dikkat çeken isimler oldu.

Şeyh Sait’in torunu Abdurrahim Fırat, eski milletvekilleri Abdurrahman Kurt, Cüneyt Yüksel, Alaattin Parlak’ın aralarında olduğu Kürt siyasetçi sayısında önceki MYK’ya göre hissedilir bir artış görüldü. Eski milletvekilleri Şamil Tayyar, Orhan Miroğlu, Haluk İpek, Metin Külünk, eski bakanlar Bekir Bozdağ, Fatma Güldemet Sarı, parti kurucularından Ayşe Böhürler, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de yeni MKYK’da yer bulurken 75 kişilik kurulda 23 kadın yer aldı. Yeni MKYK ile ilgili AK Partili yöneticilerden “Tüm Türkiye’yi kucaklayan bir liste oluştu” yönünde değerlendirmeler geldi.

AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde oluşturulan yeni listeye göre asil üyeler şu isimlerden oluştu:"Abdurrahim Fırat, Abdurrahman Kurt, Ahmet Büyükgümüş, Ahmet Gündoğdu, Ahmet Sami Ceylan, Alaattin Parlak, Ali İhsan Yavuz, Ayhan Salman, Ayşe Böhürler, Bayram Şenocak, Behiye Eker, Bekir Bozdağ, Belgin Uygur, Binali Yıldırım, Burhan Kayatürk, Burhan Sakallı, Bülent Tüfenkci, Büşra Paker, Cem Şahin, Cüneyt Yüksel, Çiğdem Karaaslan, Derya Yanık, Efkan Ala, Emine Zeybek, Emre Ete, Erkan Kandemir, Fatih Şahin, Fatma Aksal, Fatma Betül Sayan Kaya, Fatma Güldemet Sarı, Hacı Bayram Türkoğlu, Haluk İpek, Hamza Dağ, Hasan Sert, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, İsmail Cenk Dilberoğlu, Jülide Sarıeroğlu, Leyla Şahin Usta, Lütfiye Selva Çam, Mehmet Ali Zengin, Mehmet Kasım Gülpınar, Mehmet Nil Hıdır, Mehmet Özhaseki, Menderes Türel, Metin Bulut, Metin Külünk, Metin Tarhan, Murat Baybatur, Mustafa Köse, Mustafa Şen, Mustafa Yel, Mücahit Birinci, Numan Kurtulmuş, Nurcan Dalbudak, Nurettin Canikli, Orhan Miroğlu, Ömer Çelik, Ömer İleri, Özlem Zengin, Öznur Çalık, Resul Kurt, Seda Sarıbaş, Sevan Sıvacıoğlu, Sevgi Yiğit, Sumru Altuğ, Sunay Karamık, Şamil Tayyar, Şaziye Gündüz, Şebnem Koçakelçi, Tahir Akyürek, Tuba Vural Çokal, Türk İslam Karakoç, Vedat Demiröz."MKYK yedek üyeleri ise şöyle:"Tamer Akkal, Mücahit Yanılmaz, Azmi Ekinci, Hikmet Ayar, Korkmaz Karaca, Ahmet Bilal Kıymaz, Vildan Polat, Halise Çiftçi, Arzu Silin Günaydın, Davut Coşkun Şiviloğlu, Işıl Kurnaz Baltacı, Emre Çalışkan, Melek Şimşek, Murat Çiçek, Emre Cemil Ayvalı, Sümeyye Bozkurt, Eyüp Gökhan Özekin, Fatih Çiftçi, Ali Arif Özzeybek, M. Belma Erdoğan, Nazan Aytop, Neslihan Cenk, Nesrin Ulema, Serpil Yılmaz, Sevde Sena Dağlı, Tuba Köksal, Aişe Nur Kaçar, Mehmet Karabay, Harun Armağan, Kurtcan Çelebi, Ayşe Güliz Yılman, Mehmet Umur, Şevki Şar, M. Fatih Gök, Ahmet Fethan Baykoç."

YEDEKLER DE ASİL KABUL EDİLİYOR

Öte yandan Hürriyet'ten Ahmet Hakan'ın yazısı ile kongrede eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın bir geleneğinin hayata geçirildiği ortaya çıktı. Yazıda "Erdoğan, Erbakan Hoca'nın bir geleneğini ihya etmiş oldu. Erbakan Hoca, 'Bizde asil-yedek olmaz, herkes asil gibi çalışır' derdi." ifadeleri yer alırken; Cumhurbaşkanı Erdoğan da kongredeki konuşmasında "Yedek diye bir ifade var. O da 35 kişi. Ama onlar yedek olarak kalmayacak, aynen 35 kişi ile beraber çalışacaklar asıl üyeler gibi. Allah yar ve yardımcımız olsun." demişti.

 

Yorumlar