Zaman'a kayyuma ilk tepki HDP'den

Zaman Gazetesi'ne kayyum atanmasından sonra ilk tepki HDP'den geldi. HDP Grub Başkanvekili Baluken, "Bu darbe uygulamasıdır" dedi

Zaman'a kayyuma ilk tepki HDP'den
04 Mart 2016 Cuma 16:12

HDP'li İdris Baluken Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Zaman gazetesine kayyum atanmasıyla ilgili konuşan HDP Grup Başkanvekili, "Tam bir darbe uygulamasıdır. Türkiye'de artık basın özgürlüğünden hiç kimse bahsedemiyor" dedi.

Baluken sözlerini şöyle sürdürdü: Tutuklanıp cezaevine gönderilen gazeteciler, sokak ortasında kafasına silah dayatılan gazeteciler, haber yaptığı için her türlü hakaret ve işkenceye maruz kalan gazeteciler, hükümeti ve sarayı rahatsız ettiği için işinden olan gazeteciler, ağır sansür ortamı; basın özgürlüğüyle ilgili gelinen durumu zaten açık bir şekilde ortaya koyuyor. Basın kuruluşlarına yönelik uzun bir süredir tam bir saray ve hükümet terörüyle karşı karşıyayız. Olası bu tartışmayı da bütün bu sürecin bir parçası olarak değerlendiriyoruz. Bir basın kuruluşuna yönelik hükümet eliyle ya da saray eliyle yapılacak olan en küçük fiili bir girişim açık bir darbe uygulamasıdır. Bizim açımızdan son derece nettir. Basın özgürlüğünün evrensel kriterleri vardır. Her kim ki basının evrensel ilkelerini hiçe sayarak basın kuruluşlarını ya da basın çalışanlarına yönelik herhangi bir müdahalede bulunursa bu net olarak bir darbe anlayışını bizim açımızdan ifade eder. Olası böyle bir gelişmeyi de darbe sürecinin bir parçası olarak değerlendiririz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×