Yargıda Birlik Platformu dernek oldu

Yargı mensuplarınıYargı mensuplarını bir araya getiren Yargıda Birlik Platformu, dernekleşerek tüzel kişilik kazandı.

Yargıda Birlik Platformu dernek oldu
27 Mart 2015 Cuma 18:19

Ankara Başsavcı Vekili İlhan Ayaz, derneğin kuruluşu dolayısıyla düzenlenen törende, Yargıda Birlik Platformunun uzun vadeli hedefler belirlediğini ve hukuksal benlik kazanarak dernekleştiğini söyledi.

"Bugün memleketimiz ve yargı camiası için tarihsel bir gündür" diyen Ayaz, amaçlarının yargıda güveni tekrardan tesis etmek olduğunu söyledi.

Ayaz, platformun yargı mensuplarının özlük haklarının iyileştirilmesi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) tekrardan yapılandırılmasındaki katkısının iri olduğunu vurguladı.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

Derneğin kurum felsefesinde yer piyasa birlik ruhunun devamlı korunacağının altını çizen Ayaz, şöyle devam etti:

"Unutmamak gerekir ki bağımsızlık ve tarafsızlık fakat adisyon verebilirlik mekanizmalarıyla demokrasiye müsait bir kimlik kazanmaktadır. Derneğimiz yapılanmasında bulunduğu benzeri erek ve faaliyetlerinin her sahasına bu açıklık ve şeffaflık yansımıştır. Yönetim ve tecrübe mekanizmaları da bu prensip çerçevesinde teşekkül etmiştir. Biliyoruz ki yargının sorunları çoktur ve yolumuz uzundur. Ancak geldiğimiz süreç sergilemiştir ki birlik ve beraberliğimiz yardımı ile her çeşitli sorunun üstesinden gelebiliriz."

Ayaz, derneğin geçici İdare kurulu üyelerinin isimlerini şöyle sıraladı: "Ayhan Akyürek, İlhan Ayaz, Ali Çalık, Şerafettin Elmacı, Cafer Ergen, Mehmet Gökpınar, Musa Heybet, Birol Kırmaz, Harun Kodalak, Abbas Özden, Gürsel Özkan, Erhan Özkaya, Hakan Pektaş, Fethi Sayın, Hakan Yüksel."

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VURGUSU

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Birol Kırmaz da AA muhabirine yaptığı izahatda, Türk yargısı için fazla fazla ciddi bir gün yaşadıklarını dile getirerek, "Zira yaşama değişik pencerelerden bakan ve hukukun üstünlüğüne inanan yargı mensupları bir araya geldiler ve bir ebru projesi oluşturdular" dedi.

Ebru projesinin, adaletin terazisinde gerçekleştiğini belirten Kırmaz, hukukun üstünlüğüne inanan yargı mensupları olarak, 1 yıllık projenin sonunda dernekleşip hukuksal benlik kazandıklarını kaydetti.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×