Türkiye'nin Musul harekatı için üç seçeneği

Musul harekâtı için seçenekler masada. Türkiye İncirlik, Erhaç, Batman ve Diyarbakır'daki üslerini sadece acil durumlardaki inişlere açacak.

Türkiye'nin Musul harekatı için üç seçeneği
08 Mart 2015 Pazar 13:20

Türkiye, mühtemel bir Musul harekâtına ön cephe yerine perde gerisinden destek verecek. Ankara hem karada hem de havada aktif bir pozisyon üstlenmeyi düşünmezken, masada üç alternatif bulunuyor.

Buna nazaran Türkiye İncirlik, Erhaç, Batman ve Diyarbakır'daki üslerini katkı malzemelerinin taşınması dışında sırf "acil" durumlardaki inişlere açacak. Talep olursa da AWACS ile istihbarat, tanker uçağıyla da yakıt ikmali desteği verebilecek. Nisan-Mayıs bu şeklinde DAEŞ'i Musul'dan temizlemek için yapılacak geniş kapsamlı hava ve kara harekatında, Türkiye'nin konumu netleşiyor. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın son Irak ziyaretinde lojistik ve istihbarat noktasında koalisyon güçlerine destek verebileceği Irak yönetimine anlatılırken, üst seviye kaynaklar Türkiye'nin hem karada hem de havada aktif biçimde yer almayacağına vurgu yapıyor.

POZİSYON BELİRLEYECEK

Bölgede yaşanabilecek bir hareketlilikte, Türkiye hiç bir süre Arapların tepkisini çekecek bir girişimin içerisinde yer almayacak. Koalisyon güçlerinin Musul'a yönelik başlatacakları harekatta da Türkiye evvela hedeflerin ve operasyonunun kapsamının nasıl olacağının şekillenmesini bekleyecek. Operasyona ait bütün projeler yapıldıktan sonra Türkiye kendi kararını verecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu operasyonun içerisinde yer almasında da, Merkezi Irak hükümetinden ve Kuzey Irak yönetiminden istikbal bir çağırma iri ciddiyet taşıyacak. Türkiye'nin de koalisyonun içerisinde yer alması gerektiğine dair açık bir çağırma gelmesi durumunda, Türkiye ona nazaran pozisyonunu belirleyecek. 

ÖN CEPHEDE YER ALMAYACAK

Eğer, bütün şartlar oluşur ve Türkiye Musul harekatında yer almaya karar verirse, bu kez da ön cephede yer almak yerine perde gerisinde ciddi görevler üstlenmeyi tercih edecek. Yani, Türkiye operasyonda yer alacak lakin bu pek çok görünür olmayacak. Bunun için de koalisyon güçleriyle yapılacak görüşmeler esnasında 3 alternatif üstünden operasyona dahil olmak istendiği belirtilecek. Ankara'nın kafasındaki plana göre, Türkiye sırf ve sırf "acil" hallerde devreye girecek görevler üstlenecek.

AWACS İLE İSTİHBARAT

Türkiye'nin tercihler içerisinde tuttuğu bir diğer destek de, Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı bulunan AWACS ile hava kontrolünün sağlanması. Bir hava operasyonu esnasında operasyon yapılan sahanın havadan kontrolü de iri ciddiyet taşıyor. Bunun için de havada birtakım harp uçakları nöbet tutuyor. Aynı sürede erken ihbar uçakları da herhangi bir tehlikeyi önceden saptama edebiliyor. Bu kapsamda, Türkiye elindeki AWACS'lardan birini istek olması mecburiyetinde koalisyon uçaklarıyla ortak devinim etmesi için görevlendirebilecek. Ayrıca İHA ve İKU'lar da (İnsanlı Keşif Uçağı) gene vazife verilmesi mecburiyetinde havadan görüntü desteği sağlayabilecek 

MUSUL İÇİN MASADAKİ SEÇENEKLER

- İncirlik, Erhaç, Batman ve Diyarbakır'a acil halde iniş izni verilecek

- Awacs, İKU ve İHA'larla istihbarat verilecek

- gereksinim biçiminde havada yakıt ikmali için bir tanker uçağı hazır bulunacak

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×