Türkiye-İran arasında siyasi istişareler

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yalçın, "Önümüzdeki dönemde ülkelerimiz arasında karşılıklı üst düzey temas ve ziyaretleri artırmak suretiyle diyaloğumuzu geliştirmeye devam etmek hususunda bir anlayış birliği ortaya çıktı" dedi

Türkiye-İran arasında siyasi istişareler
12 Şubat 2016 Cuma 10:50

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ümit Yalçın, İran Dışişleri Bakanlığı ile yapılan siyasi istişarelere ilişkin, taraflar araındaki diyaloğu geliştirmeye devam etmek hususunda bir anlayış birliği ortaya çıktığını söyledi. Yalçın, İran'ın bölgesel politikalarının yapıcı olmasını beklediklerini ve Suriye krizindeki hatalı tutumunu anlayacağını umduklarını vurguladı.

Yalçın, Ankara'da 9 Şubat'ta iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları arasında gerçekleşen siyasi istişareler hakkında, Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı.

"Görüşmede, önümüzdeki dönemde ülkelerimiz arasında karşılıklı üst düzey temas ve ziyaretleri artırmak suretiyle diyaloğumuzu geliştirmeye devam etmek hususunda bir anlayış birliği ortaya çıktı" diyen Yalçın, İran’ın nükleer programıyla bağlantılı olarak uygulanan yaptırımların kaldırılmasıyla oluşan yeni ortamda, ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi, enerji alanındaki işbirliği potansiyelinden daha iyi yararlanılması ve özellikle kara ulaştırması alanında karşılaşılan sorunların bertaraf edilmesi gerekliliği üzerinde mutabık kaldıklarını ifade etti.

Yalçın, şöyle devam etti: "İstişarelerimiz çerçevesinde, bölgesel konular hakkında da görüş alışverişinde bulunarak, özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmelere dair değerlendirmelerimizi paylaştık. Suriye’de akan kanın durdurulmasını ve gerçek bir geçiş sürecinin uygulamaya konulmasını teminen bir siyasi süreç başlatılmasına duyulan ihtiyaca değindik.

Bu bağlamda, İran’ın bölgesel politikalarının yapıcı olmasını bekliyor ve Suriye’de Rusya Federasyonu’yla işbirliği yapmak ve rejime destek vermek suretiyle, ne kadar hatalı bir tutum içinde olduğunu anlayacağını umuyoruz.”

Türkiye ve İran Dışişleri Bakanlıkları arasında 24 Kasım 2014'te Tahran’da düzenlenen siyasi istişarelerden sonra, taraflar geçen salı görüşmelerde bulunmuştu. Büyükelçi Yalçın, Türkiye’yle ilişkilerden sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur ile Ankara’da bir araya gelmişti. Siyasi istişarelerde, ikili ilişkilerin siyasi, ekonomik, ticari, güvenlik, kültürel ve konsolosluk gibi farklı alanlardaki tüm boyutları ayrıntılı şekilde ele alınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×