Tasarının 6 maddesi daha kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen tasarının 6 maddesi daha kabul edildi.

Tasarının 6 maddesi daha kabul edildi
12 Mart 2015 Perşembe 05:37

Genel Kurul'da, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine 57. maddeden devam edildi. 

Tasarının kabul edilen maddelerine göre, il ve ilçe jandarma komutanlarıyla karakol komutanlarının izinleri, ilgili komutanlıkların planlaması da dikkate alınarak yerel mülki yetinme amirlerinin onayıyla verilecek.

Amiraller haricinde, Sahil Güvenlik Komutanlığı Kurmay Başkanı, Sahil Güvenlik Komutanlığı karargahında görevli başkanlar ve bölge komutanlarının atanmaları İçişleri Bakanı sebebi ile yapılacak. Diğer subayların ve astsubayların, yurt memurlarının, profesyonel erbaşların ve sözleşmeli erbaş ve erlerin atanmalarıyla erbaş ve erlerin dağıtımları Sahil Güvenlik Komutanı'nca yapılacak.

Sahil güvenlik bölge komutanları hakkında, mülki görevleri açısından konuşlu bulundukları yerin valisince her sene sonunda, askeri görevleri haricindeki öteki görevleriyle ilgili şekilde değerlendirme raporu düzenlenecek. Değerlendirme raporları personelin terfi, ödüllendirme, tayin etme ve yer değiştirmesinde dikkate alınacak. 

Buna göre, askeri nitelikte olmayan görevleri itibarı ile işledikleri iddia edilen bir suçtan ötürü görevi başında kalmasında sakınca görülen Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli, İçişleri Bakanı'nca görevinden uzaklaştırılabilecek. Gerektiğinde Sahil Güvenlik Komutanı da bu konu için teklifte bulunabilecek. Görevden uzaklaştırılan personel konusu için en geç on gün arasında ön araştırma yada soruşturmaya başlanacak.

Tasarının 62. maddesinin kabul edilmesinin peşinden Meclis Başkanvekili Meral Akşener, birleşime fasıla verdi. Aranın peşinden hükümet ve komisyonun yerini almaması üstüne Akşener, birleşimi saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×