Son ankette CHP ve HDP'ye kötü haber

Seçime 3 ay kala yapılan son ankette HDP'ye kötü haber var.

Son ankette CHP ve HDP'ye kötü haber
06 Mart 2015 Cuma 15:33

OPTİMAR Araştırma Şirketi yönünden yapılan son anket çalışmasında AK Parti'nin tek başına iktidar olabileceği öngörülürken, yapılan ankette HDP'nin barajı aşamadığı görülüyor.

Son iki seçimin en yakın hesap sonuçlarını veren, son çalışmasında Haziran 2015 seçimlerini masaya yatırdı. 26 ilde, 3546 kişiyle sima yüze metod ile Nuts 2 kapsamında yapılan çalışmada, AK Parti'nin açık mesafe iktidar olacağı, CHP Lideri CHP umumi başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gaye şekilde gösterdiği yüzde 35 hedefine varamayacağı, HDP'nin ise barajı aşamayacağı tahminlerine varıldı.

OPTİMAR Araştırma Şirketi'nin yaptığı çalışmanın neticeleri şu şekilde:

AK Parti: yüzde 49,1
CHP: yüzde 26,2,
MHP: yüzde 12,8
HDP: yüzde 7,8
Diğer: yüzde 4,1

Elde edilen neticeleri yorumlayan OPTİMAR Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, seçimde bilinmeyen ve en fazla tyükselişılan konunun "HDP'nin barajı geçip geçemeyeceği" olduğunun altını çizerken, şunları söyledi:

"Elde edilen neticelere göre, BDP/HDP'nin barajı aşamayacağı gözüküyor. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş bir takım çevreler yönünden sulh havarisi şekilde gösterilse de seçmenin, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile umumi seçimler arasındaki oy tavrında bariz bir değişiklik var. 6-7 Ekim'de gerçekleşen ve ölümlerle sonuçlanan Kobani olaylarındaki vahşice cinayetlerin, Selahattin Demirtaş'ın çağrısı üstüne işlenmiş olması Demirtaş'a puan kaybettirdi. Dağdaki terörist ve şehirdeki terörist içerisinde başkalık görmeyen vatandaş, oy tavrında değişiklik yapınca, çalışmalarımıza göre, HDP'nin barajı aşamayacağı hesap ediliyor."

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×