'Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında görev alan savcılar sindirilmek isteniyor'

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, hükümetin getirdiği tekliflerin demokratik bir adım olmadığını belirterek "Bu, tamamen rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında görev almış olan, o iddiaları ortaya atmış olan savcıları sindirmeye yönelik bir tutumdur ve.

'Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında görev alan savcılar sindirilmek isteniyor'
14 Şubat 2014 Cuma 15:28

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, hükümetin getirdiği tekliflerin demokratik bir adım olmadığını belirterek "Bu, tamamen rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında görev almış olan, o iddiaları ortaya atmış olan savcıları sindirmeye yönelik bir tutumdur ve bunu kabul etmiyoruz." dedi.

Bir televizyon kanalında yayınlanan Kabataş İskelesi'ndeki görüntülerle ilgili ise Hamzaçebi, "Bir yalan daha ortaya çıktı. Kabataş iskelesinde çocuğu olan bir kadına kalabalığın saldırdığı ve idrarını yaptığı iddiası çökmüştür. Bunun yalan olduğu çok açıktı." diyen Hamzaçebi, caminin kirletildiği, içki içildiği iddiası gibi bunun da boşa çıktığını ve Başbakanın bundan bir ders alacağını düşündüğünü kaydetti.

TBMM'de Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını cevaplayan Hamzaçebi, Kabataş iskelesindeki görüntüler konusunda "Sayın başbakan gerek Dolmabahçe caminde içki içildiği, gerekse Kabataş İskelesi iddiasıyla muhafazakar kitleyi gezi protestosuna katılan kitlenin karşısına dikmek istemiştir. Aslında camiye sığınan oradaki gençler değil, Başbakanın kendisiydi. Camiden medet umdu, bu olmadı. Kabataş İskelesindeki başı kapalı kadından medet umdu, buda olmadı. Başbakanın toplumu klasik kutuplaştırma siyasetidir bu. Tutmamıştır, tutmayacaktır. Rüşvet ve yolsuzluk batağında kendisi çırpınıp batacaktır." diye konuştu.

Eski Halkbankası Genel Müdürü'nün tahliye kararıyla ilgili ise Hamzaçebi, "Hükümet adım adım yapmış olduğu düzenlemelerle, attığı adımlarla yargıyı tamamen kontrol altına alıyor. Fiilen almış durumda. Meclisteki yasalar bunun adımlarıydı. HSYK yasası bunun adımlarıydı. Yargının bu karanın ben saygı duymuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

'HEDEF, SAVCILARI HEDEFE KOYMAKTIR'

Başbakan Erdoğan'ın oğlu ve bakan çocuklarının savcılar hakkında suç duyurusunda bulanacağını açıklamasıyla ilgili de Hamzaçebi, "Dün Adalet Komisyonu’nda kabul edilen tasarıyla HSYK kanununa eklenmiş olan 93/A maddesi yürürlükten kaldırıldı. 93/A maddesi hakimlere ve savcılara dava açılamayacağını, bunlara karşı açılması gereken davaların devlete karşı açılabileceğini düzenliyordu. Şimdi bu düzenleme kaldırılarak sadece savcılara dava açılabileceği, hakimlere dava açılamayacağı düzenlemesi getirilmiş oldu. Hedef, savcıları hedefe koymaktır. Yapılması gereken sadece savcılarla ilgili bir düzenleme değildir. Hem hakimler hem savcılar yanlış kararlarından ve işlemlerinden sorumlu olabilirler, ama buradaki niyet sayın başbakanın kendi yakınları, bakanların yakınlarına yönelik yapılan soruşturmalar nedeniyle kendisinin mukabil bir hamleyle onları cezalandırmaya yönelik bir tutum almasıdır. Bunu kabil etmek mümkün değildir. Demokratik bir adım değildir bu, tamamen rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında görev almış olan, o iddiaları ortaya atmış olan savcıları sindirmeye yönelik bir tutumdur ve bunu kabul etmiyoruz." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×