Norveç Başbakanı, Ermenistan'a restini çekti

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Sözde Ermeni soykırımının 100. yıldönümü nedeniyle düzenlecek anma törenlerine katılmayacağını açıkladı.

Norveç Başbakanı, Ermenistan'a restini çekti
16 Mart 2015 Pazartesi 02:29

Sözde Ermeni soykırımının 100. yıldönümünde Ermenistan'da düzenlenecek törenlere çağrı edilen Norveç'in sağ partili Başbakanı Erna Solberg, Türkiye ile ilişkilerin daha ciddi olduğuna dikkat çekerek törenlere katılmayacağını açıkladı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 24 Nisan'da sözde Ermeni soykırımının 100'üncü yılı anma törenleri davetine 'hayır' cevabı sağlayan Başbakan Erna Solberg, Norveç'in ne başbakan ne de dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilmeyeceğini sırf Ermenistan'daki büyükelçinin törenlere katılabileceğini bildirdi.

TARİHÇİLERİN KONUSU

Başbakanlık Müsteşarı Baard Glad Pedersen ise, tarihsel konularda kararların tarihçilere bırakılması gerektiğini belirterek "Bu konu son senelerde fazla aşırı tyükselişılan bir konu. Ancak neyin soykırım sayılıp sayılmayacağı BM kararlarıyla bellidir. Onun için bırakalım bu konu hakkında değerlendirmeleri tarihçiler yapsınlar. Başka ülkelerdeki törenlerde devletleri büyükelçilerin temsil etmesi fazla aşırı doğaldır" dedi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×