Mustafa Elitaş: Her türlü mahkeme kararına saygılıyız, uymak zorundayız

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı sürpriz olarak değerlendirmenin yanlış olacağını belirterek "B planı A planı diye bir şey yok.

Mustafa Elitaş: Her türlü mahkeme kararına saygılıyız, uymak zorundayız
11 Nisan 2014 Cuma 16:13

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı sürpriz olarak değerlendirmenin yanlış olacağını belirterek "B planı A planı diye bir şey yok. Anayasa Mahkemesi görevini yapıyor, TBMM görevini yapıyor. Biz her türlü mahkeme kararına saygılıyız, uymak zorundayız. Ama her türlü karara da saygı duymak zorunda değiliz." dedi.

Mecliste Cuma Namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Elitaş, "Anayasa Mahkemesi bu süreçte çok hızlı kararlar veriyor. 2010 referandumu çerçevesindeki yaptığımız düzenlemeler doğrultusunda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararların hızlanmasında bir katkımız varsa memnun kalırız." diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının AK Parti için sürpriz olduğu yönündeki iddialara cevap veren Elitaş, "Biz çıkarttığımız her yasanın Anayasaya uygun olduğu kanaatindeyiz. Burada Anayasa Komisyonu var, 26 milletvekili tarafından temsil edilen, Anayasa profesörlerinin bulunduğu, konusunda uzman arkadaşlarımız var. O uzman arkadaşların uygun bulduğu bir şeyi Anayasa Mahkemesi reddediyor. TBMM’de yapılan bir düzenlemeyi, 550 milletvekilinin belki 300 tanesi bu kanunun Anayasaya uygun olduğunu ifade ediyor, Anayasa Mahkemesi’nin 17 üyesi ‘uygun deldir’ diyor. Sürpriz olarak değerlendirmek yanlış olur. B planı A planı diye bir şey yok. Anayasa Mahkemesi görevini yapıyor, TBMM görevini yapıyor. Biz her türlü mahkeme kararına saygılıyız, uymak zorundayız. Ama her türlü karara da saygı duymak zorunda değiliz."

"Anayasa Mahkemesi'nin yapısında değişiklik olabilir mi?" yönündeki soruya Elitaş, "Anayasa Mahkemesi’nin 2010 yılında değiştirilen yapısını değiştirmek tekrar Ancak anayasa ile mümkün olabilir. Bu herhangi bir siyasi partinin istemi ile olacak bir şey değildir." karşılığını verdi.

Muhalefetin Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını hükümete bir tokat olarak değerlendirdiği yönündeki bir soruya Elitaş, "O zaman Anayasa Mahkemesi’ni iptal edelim, ana muhalefet partisine soralım, onların uygun bulduklarını buradan yasalaştıralım." şeklinde konuştu.

CHP’nin HSYK’ya yeni atanan kişilerin istifa etmesi gerektiğini öne sürdüğünün sorulması üzerine Elitaş, "CHP Anayasa Mahkemesi’ni gereksiz görüyorsa gereksiz şeylerle uğraşma partisi haline gelmiş. CHP siyaset yapsın, başkalarının ne yapacaklarıyla ilgili söylemlerinden vazgeçsin." dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in başkanlığında yapılan güvenlik toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulunan Elitaş, şöyle konuştu: "Yapılan görüşmede gördüğüm hadise şuydu, MHP bir suçluluk psikolojisinde, CHP’de fırsatçılık duygusu içindeydi. Dün gördüğüm, Sayın Kılıçdaroğlu’na atılan yumruğu sanki CHP yetkililerinin bir fırsata dönüştürme gayreti içinde olduklarını gördüm. Bir gazetede bugün yazıyor ki, AK Partili 15 milletvekili Meclise silahla geliyormuş yalanını nasıl uydurabilirsiniz. Eğer Malik Ejder söylemişse kesinlikle yalan söylüyor. AK Partili hiçbir milletvekili TBMM Genel Kurulu’na silahla girmiyor ama bağımsız milletvekili ‘can güvenliğimden dolayı TBMM yerleşkesinde silahla dolaşıyorum’ diyor. Bende buradan Meclis Başkanlığı’na suç duyurusunda bulunuyorum. Her kim ki TBMM yerleşkesinde silahla dolaşıyorsa suç işlemektedir. Meclis Başkanlığı, idari amirleri görevini yerine getirmelidir. İdari amirleri yalanlarla, safsatalarla, duyduklarıyla değil, milletvekilinin beyanıyla hareket etmeli, kimse o milletvekiline gerekli müeyyideyi yaptırmalıdır." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×