MHP'de sular durulmuyor, avukat dosyadan çekildi

MHP'de mahkeme kararıyla ek süre verilen parti yönetimi operasyonlara başladı. Şu ana kadar dört şehrin teşkilatları kapatıldı. kapatılacak teşkilatlar arasına yenilerinin ekleneceği iddia ediliyor. Bahçeli'nin avukatı ise dava dosyasından çekildi. Muhalif isimlerden Oğan ise Bahçeli'nin kendilerini zorla mahkeme salonlarına ittiğini savundu

MHP'de sular durulmuyor, avukat dosyadan çekildi
20 Şubat 2016 Cumartesi 16:04

MHP'de son genel seçimlerde alınan sonuçların neden olduğu tartışmalar devam ederken, her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Kurultay için yargıya başvuran muhalifler, genel başkanın istediği ek sürenin verilmesiyle birlikte beklemeye geçti. Mahkeme kararıyla ek süre verilen parti yönetimi ise operasyonlara başladı. Şu ana kadar dört şehrin teşkilatları kapatıldı. kapatılacak teşkilatlar arasına yenilerinin ekleneceği iddia ediliyor. Muhalif isimlerden Sinan Oğan, Bahçeli'nin kendilerini zorla mahkeme salonlarına ittiğini savundu. Öte yandan Bahçeli'nin avukatı da dava dosyasından çekildi. 

Eski MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, "5'te 1'in çok daha üzerinde 548 imzayla yola çıktığımız halde Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli bize kurultay salonu yerine mahkeme salonlarını gösterdi" dedi.

Merkez Osmangazi ilçesi Doburca Mahallesi'nde bir restoranda partilileriyle bir araya gelen Oğan, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, MHP'de bir tüzük kurultayı düzenlenmesi ve genel başkanlık için yola çıktıklarını belirtti.

Genel merkez yönetiminin 4 il ve bir ilçe merkez teşkilatının kapatılması yönündeki kararını üzülerek öğrendiklerini aktaran Oğan, "Genel Merkeze destek vermiyor diye bir il teşkilatı kapatılıyorsa, burada demokrasiden bahsetmek mümkün değil. Delegelerimize baskı yaparak, il ve ilçe başkanlarımızı görevden almaya çalışarak hiç kimse ne bizi ne de bir tek delegemizi yıldırabileceğini zannetmesin. Bizler bu yola başımızı, gövdemizi, ruhumuzu, her şeyimizi koyarak çıktık" ifadelerini kullandı.

Oğan, genel merkezin söz konusu il ve ilçe merkez teşkilatlarının kapatılması kararından bir an önce dönmesini istedi.

Kurultay için önlerinde bir mahkeme süreci bulunduğunu anlatan Oğan, şöyle konuştu:

"Bütün yazışmaların tamamlandığını, sadece genel merkezin istediği ek sürenin beklendiğini ve 1 Nisan'a kadar inşallah mahkeme sürecinin tamamlanacağını ifade ediyoruz. Gönül isterdi ki MHP'nin tüzüğüne uygun bir şekilde genel merkezimiz hareket etsin ve 5'te 1 delegenin imzasıyla kurultaya gitsin. 5'te 1'in çok daha üzerinde 548 imzayla yola çıktığımız halde Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli bize kurultay salonu yerine mahkeme salonlarını gösterdi. Hakkımızı kurultay salonlarında arayacağız, ülkücü iradeyi kurultay salonlarında tecelli ettireceğiz. Bunun yolu eğer mahkemeden geçmekse, mahkemeden de geçeceğiz. Hiç kimse şüphe duymasın, Türkiye şüphe duymasın, MHP'de en kısa sürede bir yenileşme gerçekleşecektir."

BAHÇELİ'NİN AVUKATI DOSYADAN ÇEKİLDİ

MHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin avukatı Hamit Kocabey, sürpriz bir kararla dosyadan çekildi. Hürriyet’e konuşan Kocabey, “10 senedir, partinin ve genel başkanın avukatlığını yapıyorum. Ama bu dosyada benim iznim olmadan, Parti Genel Sekreteri’nin talimatı ile avukat Yücel Bulut vekaletname sunmuştur. Bulut aynı zamanda partinin Merkez Disiplin Kurulu üyesidir. Bu davranışın etik olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle dosyadan çekildim. Ancak bu çekilme muhalif hareketle birlikte davrandığımız anlaşılmasın” dedi.

YÖNETİMİN AÇIKLAMASI

MHP Genel Merkez yöneticileri ise avukat Hamit Kocabey’in bu dava ile başından beri ilgisi olmadığını savunarak, “Davanın hazırlık aşamaları bizzat MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin özel talimatıyla kurulan bir komisyon tarafından yürütülecek olup, komisyon Avukat Yücel Bulut ve iki hukukçu üyenin de bulunduğu üç kişilik heyetten oluşmaktadır. Bu davada vekalet avukat Yücel Bulut’ta verilmiştir” dediler.

DÖRT ŞEHRİN TEŞKİLATI KAPATILDI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, yazılı açıklama yayımlayarak, Denizli, Aksaray, Uşak, Kilis İl, Aksaray Merkez İlçe Teşkilatlarının kapatıldığını bildirdi. Açıklamada kapatma kararının parti tüzüğünün 52. ve 54. maddelerinin tanıdığı yetkiyle alındığı bildirilirken, şu ifadeler kullanıldı:

“Denizli, Aksaray, Uşak, Kilis İl, Aksaray Merkez İlçe Teşkilatları, MYK’nın verdiği yetkiye dayanarak Başkanlık Divanı tarafından tüzüğümüzün 34. Maddesine göre yeni teşkilat kuruluncaya kadar kapatılmıştır. Bu karar 19 Şubat 2016 tarihinde il başkanlıklarına ve Valiliklere bildirilmiştir.

Tüzüğümüzün ilgili maddeleri gereğince disiplin işlemleri de devam etmektedir. Kesin kararın verilmesi akabinde kamuoyu bilgilendirilecektir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×