MHP'li muhaliflerden ilk açıklamalar

MHP'li muhalifler kurultay için hiçbir engel kalmadığını iddia ederek pazar günü kurultay yapılacağını açıkladılar

MHP'li muhaliflerden ilk açıklamalar
13 Mayıs 2016 Cuma 17:58

Eski MHP Milletvekili Koray Aydın, partideki olağanüstü kurultay tartışmasına ilişkin, "Hukuken bu kongrenin yapılmasına engel herhangi bir durum söz konusu değildir. 15 Mayıs günü Anadolu Otel'de kongre gerçekleştirilip, hayata geçirilecektir." dedi.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara 2. İcra Mahkemesi'nin MHP'de olağanüstü kurultayına ilişkin kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Bu aşamadan sonra Yargıtay kararını beklemenin bir zaruret olmadığına işaret ederek, kongrenin 15 Mayıs'ta yapılacağını ifade eden Aydın, "İcranın durdurulması ile ilgili açılan davalar hükümsüz kılınmıştır. Dolayısıyla hukuken bu kongrenin yapılmasına engel herhangi bir durum söz konusu değildir. 15 Mayıs günü Anadolu Otel'de kongre gerçekleştirilip, hayata geçirilecektir." diye konuştu.

"Yargıtay kararı beklenmeden kongre yapılamaz" yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Aydın, bu durumun karşı tarafın inisiyatifinde olmadığını söyledi.

Bu durumun hukuki bir konu olduğunun altını çizen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hukuki yolları da denediler, hukuku kendi lehlerinde kullanmak için gerekli girişimlerde bulunuldu ve alınan kararlar da diğer mahkeme kararları ile ortadan kaldırıldığına göre hukuken şu anda bu kongrenin önünde hiçbir engel görülmemektedir. Kişinin bir kongreye 'hükümsüzdür' demesi o kongreyi geçersiz kılmaz. Bu hukukun tayin edeceği bir konudur, hukuk gerekli tespitini yapmıştır. Kongre yapılacaktır ve yapılan kongre de hukuki bir kongredir, kararları da hukuki ve meşrudur."

YARGITAY'I BEKLEME ZORUNLULUĞU YOK

Eski MHP Milletvekili Sinan Oğan da kurultayın kesin olarak yapılacağını ifade etti. "Müspet bir karar, yanlış yoldan dönüldü" diyen Oğan, Gemerek Mahkemesi'ni ise "yetkisiz" olarak değerlendirdi.

Böyle bir kararın çıkacağını beklediklerini ifade eden Oğan, "Biz söylüyorduk ama yine de biz hukuk içinde kalmak istiyorduk ve hukuk içinde bu sorunun çözüleceğini söyledik, hukuk içinde de şimdi çözüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Yargıtay kararının beklenmesi gerekiyor mu?" sorusuna ise Oğan, "Öyle bir şansları yok, Yargıtay kararlarını beklemek gibi bir zorunluluk söz konusu değil" ifadesini kullandı.

AKŞENER TWITTER'DAN AÇIKLAMA YAPTI

Eski MHP Milletvekili Meral Akşener de sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından kongrenin yapılacağına dair açıklamada bulundu.

Akşener, "Olağanüstü kongremiz, Ankara Anadolu Otel Esenboğa Kongre Salonunda 15 Mayıs 2016 günü saat 10.00'da yapılacaktır." ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×