MGK: Halkın huzurunu ve ulusal güvenliği tehdit eden yapılanmalar ele alındı

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) Çankaya Köşkü’nde yapılan Şubat ayı olağan toplantısı sona erdi.

MGK: Halkın huzurunu ve ulusal güvenliği tehdit eden yapılanmalar ele alındı
26 Şubat 2014 Çarşamba 19:58

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) Çankaya Köşkü’nde yapılan Şubat ayı olağan toplantısı sona erdi.
Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından yayınlanan yazılı açıklamada, "Ülke genelinde güvenliği ilgilendiren hususlar ve yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, halkın huzurunu ve ulusal güvenliği tehdit eden yapılanmalar ve faaliyetler ele alındı. Ayrıca önümüzdeki dönemde icra edilecek olan mahalli idare seçimlerinin, huzur ve güven içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler gözden geçirildi." denildi.

BÖLGE ÜLKELERİNDEKİ SORUNLAR

Açıklamada, Suriye’de cereyan eden gelişmelerin Türkiye açısından doğurduğu güvenlik sorunu ve bu çerçevede yürütülen faaliyetler kapsamlı şekilde müzakere edildi, ülkede hüküm süren çatışma ortamının, halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda sona erdirilmesi ve çözüme kavuşturulmasına matuf çabaların da toplantıda ele alındığı kaydedildi. Ayrıca Türkiye’de bulunan ve sayıları 700 bini aşan Suriyelilerin durumu ve bunların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çatışmalar hakkında bilgi alındı.

Toplantıda son olarak, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelerin Türkiye’ye ve bölgesine etkileri de görüşüldü. Bu çerçevede, İran ile ilişkilerde kaydedilen ilerlemeler ile Irak’taki son durum konuşuldu. Irak’taki sıkıntıların çözüme kavuşturulmasının sadece bu ülkenin değil, bölgenin barış ve istikrarına katkı sağlayacağına dikkat çekildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×