Meclis'te, interneti düzenleyecek maddeler kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, internet yasasına ilişkin görüşmeler devam ediyor.

Meclis'te, interneti düzenleyecek maddeler kabul edildi
06 Şubat 2014 Perşembe 01:13

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, internet yasasına ilişkin görüşmeler devam ediyor. Meclis Başkanvekili Meral Akşener'in yönettiği birleşimde, Torba Tasarı'nın internet yayınlarının engellenmesiyle ilgili yeni kurallar getiren yasa AK Parti'nin oylarıyla kabul edildi.

İnternet erişimi ile ilgili maddelerde özel hayatın gizliliğinin ihlali durumlarında internete erişimin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından önlenmesi de öngörülüyor. Torba Yasa Teklifi görüşmelerinde internet erişimi ile ilgili 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 82, 93, 94, 95 ve 96. maddeler görüşülerek kabul edildi.

Kabul edilen 93. madde ile 5651 sayılı Kanun'un 9. maddesi başlığıyla birlikte değiştirilirken, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilecek.

Kabul edilen 94. madde ile 5651 sayılı Kanunun 9. maddesinden sonra gelmek üzere 9/A maddesi eklendi. Eklenen yeni maddeye göre, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×