Meclis Genel Kurulu'nda bonzai ve uyuşturucuyla mücadele önergesi reddedildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 117. birleşimi yoklama ile açıldı. Saat 14.00'te açılan birleşimi, TBMM Başkanvekili Meral Akşener yönetiyor. Toplantı yeter sayısı olduğundan görüşmelere başlandı. Başkan, gündeme...

Meclis Genel Kurulu'nda bonzai ve uyuşturucuyla mücadele önergesi reddedildi
16 Temmuz 2014 Çarşamba 18:08

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 117. birleşimi yoklama ile açıldı. Saat 14.00'te açılan birleşimi, TBMM Başkanvekili Meral Akşener yönetiyor. Toplantı yeter sayısı olduğundan görüşmelere başlandı. Başkan, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı konuşma için söz verdi. HDP grubunun, uyuşturucu kullanımının önlenmesine dair Meclis araştırması önergesi görüşüldü. Ancak AK Parti'nin oylarıyla öneri reddedildi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, uyuşturucu madde bağımlılığında özellikle gözle görülür bir artış ve hemen hemen bütün toplumsal kesimlerde de bu artıştan kaynaklı olarak çok büyük bir kaygı olduğunu ifade etti. Uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili sosyal pek çok faktör olduğunu dile getiren Baluken, "Türkiye'de uyuşturucu kullanım yaşının ortalama 15 ile 24 yaş arasında olduğu ama son dönemde 12-13 yaş aralığında ciddi bir pikin yaşandığı, 10-11 yaş aralığında da kliniklere başvuran vaka sayılarında artışın olduğunu gösteren bulgular var." dedi.

Bonzai denen çok öldürücü olan bir sentetik maddeden bahsedildiğini hatırlatan Baluken, esrar bulamayanlar ya da eroin krizine girenlerin bir geçiştirici olarak genellikle bunu kullandıklarına dikkat çekti. "Nasıl bir tabloyla karşı karşıya kalacaklarını da bilmeden bir ölüm girdabının içerisine saplanıyorlar." diyen Baluken, "Bununla ilgili gerekli tedbirleri almazsak, erişilebilirlik noktasında ya da bu joker uyuşturucu durumuyla ilgili duruma müdahale etmezsek korkarız ki önümüzde ciddi ölümcül madde bağımlılığının ölüm salgınlarıyla karşılaşabiliriz. O nedenle ben bu konuda bütün Meclisin duyarlı olması gerektiğini ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, uyuşturucu konusunun her geçen gün ülkemizin ve dünyanın çok önemli bir sorunu olarak karışımızda bulunduğunu vurguladı. Doğru, şöyle devam etti: "Bugünlerde bonzai diye bir madde de artık uyuşturucu konusunda Türkiye'nin gündemine girmiştir. Bonzai konusunun tabii çok farklı şekilde değerlendirilmesi gerekir, şöyle ki: Uyuşturucuyla ilgili her geçen gün yeni yeni maddeler ortaya konulmakta, yeni yeni maddeler bulunmakta ve bunlar da insanlarımızın hayatını karartmaya devam etmektedir. Bu sorun sadece belli bir kesimin değil, yaşlısıyla, genciyle, fakiriyle, zenginiyle, erkeğiyle, kadınıyla hepimizin sorunlarıdır, sorunları içerisindedir. Bonzai denen çok tehlikeli ve de süratli bir şekilde önlem alınması gereken bir maddeyle karşı karşıya olduğumuz görülüyor."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×