Meclis, aralıksız 24 saat çalıştı

Dün saat 14.00'de çalışmalarına başlayan TBMM Genel Kurulu, bugün saat 13.34'de kapandı.

Meclis, aralıksız 24 saat çalıştı
27 Mart 2015 Cuma 15:20

Saat 14.00'de yine açılan Genel Kurul, tasarı ve tekliflerin görüşülmesi için komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine, 30 Mart Pazartesi günü toplanmak üzere yine kapandı.

Genel Kurul'da, Türkiye ile Japonya Arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Nükleer Güç Santrallerinin ve Nükleer Güç Sanayisinin Geliştirilmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşma ile Türkiye Cumhuriyetinde Nükleer Güç Santrallerinin ve Nükleer Güç Sanayisinin Geliştirilmesine Dair İşbirliği Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı'nın hepsi üstündeki görüşmelerin tamamlanmasının peşinden maddelerine geçildi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğılu'nun, tasarının 1. maddesi üstündeki konuşmasının peşinden birleşime ara verdi.

Yakut, aranın peşinden komisyon ve hükümetin yerini almaması, sıradaki tasarı ve tekliflerin görüşmelerinde de yerlerini almayacağının anlaşıldığını belirterek, tasarı ve teklifler ile komisyonlardan gelen öteki işleri görüşmek için, birleşimi 27 Mart Cuma, yani bugün toplanmak üzere kapattı.

Saat 14.00'de birleşimi açan Yakut, toplantı kafi sayısı olduğunu belirterek, AK Parti'nin küme önerisini okuttu.

Kabul edilen öneriye göre, Bandırma, 17 Eylül Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kurumasına ait tasarı ile Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İbn-i Haldun Üniversitesi ve İstinye Üniversitesi kurulmasına ait tasarı gündemin ön sıralarına alındı; TBMM Genel Kurulu'nun 28-29 Mart cumartesi ve pazar günleri iş kararı kaldırıldı.

Başkanvekili Yakut, sıradaki tasarı ve tekliflerin görüşmelerinde komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine, 30 Mart Pazartesi günü saat 14.00'de toplanmak üzere, birleşimi kapattı.

Dün saat 14.00'de çalışmalarına başlayan TBMM Genel Kurulu, aralıksız 24 saat mesai yaptı. Bu çalışmalarda, iki "torba yasa teklifi" ile "iç güvenlik paketi" uzun müzakerelerin peşinden yasalaştı.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×