Mahçupyan: Ermeniyim ama Osmanlı hissediyorum

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, bir Ermeni olarak kendisini gerçekte daha ziyade Osmanlı hissettiğini söyledi.

Mahçupyan: Ermeniyim ama Osmanlı hissediyorum
27 Mart 2015 Cuma 07:11

Belçika'nın Gent kentinde Yunus Emre Enstitüsü Brüksel Türk Kültür Merkezi ve Gent Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle düzenlenen "Yeni Türkiye" konulu seminerde konuşan Mahçupyan, başdanışmanlık görevinin Ermeni meselesini kapsamadığını belirterek, "Ermeniler benim için 'hain' diyormuş, demiyormuş önemsemem. Sonuçta her görüşten Ermeniler mevcut. Çok muhtemelen bunu diyecek Ermeniler olmaktadır ama bir manası yok" dedi.

Mahçupyan, "Ermeni olduğumu ispatlama pozisyonunda değilim. Bir Ermeni şekilde aslında kendimi daha ziyade Osmanlı hissediyorum. Osmanlı ve daha öncesinde Bizans'tan buyana bu topraklarda yaşadık ve kültürümüzü oluşturduk. Bence kıymetli bulunan bu. 1923'te oluşturduğumuz siyasal düzen değil. Türkiye'deki Ermenilerin çoğunun Cumhuriyet'in vatandaşlık modeliyle gerçekten bağlantı kurmakta zorlandıklarını düşünüyorum. Çok açık ki son 10 yılda çıkarlarını fazla aşırı daha hür hissediyorlar" ifadesini kullandı. .

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×