Maden ocaklarında çalışan işçilerin asgari geçim indirimleri Meclis gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e maden ocaklarında çalışan işçilerin asgari geçim indiriminden yararlandırılmadıkları iddiasını sordu.Türkiye Büyük...

Maden ocaklarında çalışan işçilerin asgari geçim indirimleri Meclis gündeminde
08 Haziran 2014 Pazar 11:23

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e maden ocaklarında çalışan işçilerin asgari geçim indiriminden yararlandırılmadıkları iddiasını sordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Tanrıkulu, Bakan Çelik'e şu soruları yöneltti: "13 Mayıs 2014 günü Soma Eynez’de 302 madencimizin hayatlarını kaybetmeleri ile sonuçlanan felaketin yaşandığı maden ocağı da dahil olmak üzere Türkiye genelinde diğer maden ocaklarında çalışan işçilerimizin asgari geçim indiriminden yararlandırılmadıkları iddiası doğru mudur?

Çocuk sahibi olan madencilerin maaş bordrolarının 'Sıfır çocuk' şeklinde tanzim edilerek işçilerin yasal hakları olan asgari geçim indiriminden ellerine ulaşması gereken gelirlerin engellendiği iddiası doğru mudur?

Ayrıca işçilerin maaş bordrolarında yer alması gereken asgari geçim indirimi bölümünün de maaş bordrolarında yer almadığı iddiası doğru mudur?

Türkiye’de madenlerde çalışan ve yasal hakları olduğu halde asgari geçim indiriminden yararlandırılmayan işçilerin sayısı nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı teftiş ve denetimlerinde bu husus Bakanlık raporlarına yansıtılmış mıdır?

Yansıtılmışsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçilerin yasal haklarının engellenmesine neden göz yummuştur?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçilerin yasal haklarının engellenmesini önlemek için hangi önlemleri acilen alacaktır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yasal hakları olduğu halde asgari geçim indiriminden yararlandırılmayan işçilerin hak ettikleri tüm ücretlerin gecikme faizleri ile birlikte işçilere ödenmesini sağlayacak mıdır?" CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×