Laiklikle ilgili hükümetten de açıklama geldi

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Anayasayla ilgili çalışmalarımızın içerisinde laiklikle ilgili bir tartışma gündeme gelmemiştir, gündemimizde olmamıştır." dedi.

Laiklikle ilgili hükümetten de açıklama geldi
27 Nisan 2016 Çarşamba 13:54

TBMM Başkanı Kahraman'ın laiklik çıkışıyla ilgili art arda açıklamalar yapan AK Parti'den sonra hükümet sözcüsünde de bir açıklama geldi. Hükümez Sözcüsü Kurtulmuş, laiklik tartışmalarının gündemlerinde olmadığını söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Arap Üniversiteler Birliğince düzenlenen 2. Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Sayın Meclis Başkanımızın söylediği bir söz üzerinden gerçekten Türkiye'de bir siyasi gündem oluşturmaya kalkmak ya da bunun üzerinden herhangi bir şekilde tartışma ortamı oluşturmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Sayın Meclis Başkanımız kendi kişisel görüşünü ifade etmiştir. Biz bunu söyledik. Arkasından Sayın Meclis Başkanımız da bunun kişisel görüşü olduğunu, parti adına yapılmış bir görüş olmadığını, Türkiye'deki eski katı laikçi, dini inançlara, yaşayışlara karşı baskıları gözönüne alarak, bunlardan yola çıkarak bir temennide bulunduğunu kendisi de ifade etmiştir."

Kurtulmuş, "Biz AK Parti olarak anayasa çalışmalarımızı hem parti içerisinde hem Bakanlar Kurulunda hem ortak komisyonlarda sürdürüyoruz. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var." ifadelerini kullanarak, "Bu anayasa yapılırken de çeşitli konuların tartışılmasından daha tabii bir iş olamaz. Bu kapsamda anayasayla ilgili herhangi bir konunun tartışılmasını doğal karşılamak gerekir. Ama bizim çalışmalarımızın içerisinde bu konu, laiklikle ilgili bir tartışma gündeme gelmemiştir, gündemimizde olmamıştır." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×