Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a 16 Soru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yolsuzluk ve rüşvet olaylarıyla ilgili başbakan'a sorduğu 16 sorunun içeriğini parti teşkilatlarına gönderdi.

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a 16 Soru
28 Aralık 2013 Cumartesi 13:20

Elazığ CHP İl Başkanı Mustafa Kemal Atikeler, Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan'a yönelttiği soruları bir toplantı ile açıkladı.
Elazığ'da parti binasında bir basın toplantısı düzenleyen CHP İl Başkanı Mustafa Kemal Atikeler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili Başbakan recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği 16 soruyu basın mensuplarına açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun soruları şunlar:
1-Ahlakı içselleştirmediğiniz ve ahlaksızlığı olağan bir şeymiş gibi topluma kabul ettirmeye çalıştığınız için mi Sayıştay Raporları TBMM’ye gelmedi?
2-Ucu sana, hanlarına ve bakanlarının çocuklarına dokunan yolsuzlukların, rüşvetin hesabı sorulmasın diye mi Sayıştay Raporları Meclis’e gelmesin diye özel düzenleme yaptırdınız?
‘Kul hakkı yemedim diyebilir misin?’
3-Defalarca, 'Sayın Başbakan, çık şu kürsüye, ben kul hakkı yemedim de’diye çağrı yaptım. Kul hakkı yemedim diyebildin mi?
4- "Hortumları kestik" diyorsun. Peki, o hortumlar AKP Genel Merkezi ile Bakanlar Kurulu'na ve yandaşlara bağlandı mı, bağlanmadı mı? Hortumlar Sağlandı da bu kez ebatları çok büyüdü... Ne diyordu? "Büyük düşünün" yani büyük götürün...
5-Yolsuzluk, kirli siyasetçi, kirli bürokrat ve kirli işadamıyla yapılır. Biz buna şeytan üçgeni diyoruz. İktidarınızda bu şeytan üçgeni tamam... Peki, şeytan üçgenim yöneten şeytan kim? Sen biliyor musun? Bildiğin için mi korkuyorsun, panikliyorsun?
6-Adı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonunda geçen bakanlar kırmızı plakalarla geziyor, hatta oğlunu sorgulayan polisi, adı dosyada yazılı olan bakan göreyden alıyor. Bırakalım hukuk devletini, evrensel hukuku; bunun edep ile, haya ile, insanların alnında bulunan ar damarıyla izahı mümkün müdür? Bir doktora gidip ar damarınız var mı, varsa o ar daman çatlamış mı diye baktırdınız mı?
7-AKP iktidarında yolsuzluğun altyapısını oluşturdunuz. Sıra geldi yolsuzluğu örtme operasyonuna: Adı yolsuzluğa bulaşan bakanlarınızın imzasıyla çıkardığınız yönetmelik bunun için mi? Çünkü artık savcı yolsuzluk operasyonu isterse önceden hırsızlara, rüşvetçilere haber verilecek. Operasyon bilgilerini vermek suç değil midir? Hırsıza önceden bilgi verilir mi? Geleceğim hazırlığını yap denilir mi? 
‘Deniz Feneri'ni unutmadık’
8-Deniz Feneri henüz belleklerimizden silinmedi. O dönem polisler İstanbul'da arama yapılacak diye kendi bakanlarına, içişleri Bakanına haber verdiler, bilgilendirdiler. Ne oldu? Köstebek bakanın koruma müdürü Kırıkkale belediye Başkanını aradı. Kırıkkale belediye başkam, İstanbul'dan Deniz Feneri yetkililerini aradı, arama yapılacak diye uyardı. Biz bunun belgelerim, telefon konuşmalarının tümünü yayınladık. Soruşturma bile açılmadı. Ama O köstebek Sakan İçişleri Bakanlığından Başbakan Yardımcılığına terfi ettirildi. Şimdide aynı şeyleri mi yapacaksınız?
9-Sayın Başbakan, rüşveti, yolsuzluğu kara para aklamayı gözlerden gizlemek, hesap sorulmasını engellemek için başlatılan operasyon tuzak diyorsun, çete diyorsun, ine girmekten, el, kol kırmaktan bahsediyorsun. Peki, sen 11 yıldan beri Başbakan değil misin? Senin Hükümetin 11 yıldan beri bu devleti yönetmiyor mu? Ucu sana dokununca mı çete aklına geldi? Bütün istihbarat öğütleri, bürokrsi emrinde, nasıl olur da 11 yıldır çetenin farkına varmadın?
10 -Bir kamu bankasının Genel Müdürü'nün evinde ayakkabı kutusu içinde milyonu aşan dolarlar, Eurolar bulunuyor. O ayakkabı kutusunun içine milyon dolarlar!, Euroları çeteler mi yerleştirdi? 
‘Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var?’
11-Hadi, insan olanın çok rahat anlayabileceği bir soru daha sorayım. Helal paranın, alın teriyle kazanılmış paranın ayakkabı kutusunda ne işi var Sayın Başbakan? '
12-Bakan çocuklarının yatak odalarına içi para dolu 10'a yakın kasayı, o kasalardaki kirli paralara, kirli eller değmesin diye, para sayma makinelerini de çeteler mi yerleştirdi? Diyelim ki çeteler, bakan çocuklarının yatak odalarına kasaları, para sayma makinelerini o çocuklar uyurken yerleştirdiler. Nasıl onların, bakan babalarının ve bu devletin istihbaratının haberi olmadı?
13- Adı yolsuzluğa, rüşvete karışmış bakan ve oğlunun konuşmaları medyaya düştü. İçişleri Bakanı, 'Oğlum dikkatli ol telefonda bunları konuşma’ diyor. Ne demek bu? Bu konuşmayı da çeteler Bakan'a zorla mı yaptırdı?
14-Bir babayla oğul arasında her türlü konuşma olur. Ancak özel hayat saklanır. Aile mahremiyeti ve yolsuzluk varsa o konuşma gizlenir. Ama bu yolsuzluk ve rüşvet konuşması. Bakan baba ‘telefonda konuşma bunları yüz yüze görüş’ diyor. Böyle bir uyarının yapılmasını da çeteler mi önerdi Bakan’a? 
‘Çete Bakanlar Kurulu, reis de sensin’
15- Sayın Başbakan 'Çete var’ diyorsun. Ben de dedim ki, çeteyi merak ediyorsan, bakanlar Kurulu'nu topla, sağına soluna bak. Çete üyesini bulursun. Topladın mı, baktın mı, hayır?
16-Yine demiştim ki, var dediğin çeteyi kimin yönettiğini merak ediyorsan aynaya bak. Baktın mı? Hayır. O zaman çetenin reisini de göremezsin."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×