Kılıçdaroğlu televizyonda söylediğini savcılıkta unuttu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, televizyon kanalında yaptığı konuşmada geçen bir konuyla ilgili savcılıkta sorulan sorulara 'hatırlamıyorum' şeklinde cevap verdi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın Baykal kasedini izlediğini, görüntüleri de birisinin kensinide getirdiğini söylemişti, savcılıkta ise kimin getirdiğini hatırlamadığını söyledi

Kılıçdaroğlu televizyonda söylediğini savcılıkta unuttu
27 Mayıs 2016 Cuma 10:20

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik kaset komplosuyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, ifade vermeye gitmeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, savcılığa dilekçe gönderdiği öne sürüldü.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre, “İlk kez genel başkan olduktan sonra kasedi izlediğini” söylediği iddia edilen Kılıçdaroğlu’nun avukatı aracılığıyla ilettiği dilekçesinde, “Asıl ifadesine başvurulması gereken Erdoğan'ın ifadesi alınmak üzere, soruşturmanın genişletilmesini talep ediyoruz. Kılıçdaroğlu bu videonun kim tarafından getirildiği ve ne zaman izlediğini hatırlamadığını bildirmiştir" ifadelerinin yer aldığı öne sürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Baykal'a yönelik kaset komplosuyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında önemli bir adım atarak Kılıçdaroğlu'nu tanık sıfatıyla ifadeye çağırdı.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın istifa etmesine sebep olan kaset olayıyla ilgili Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında, “Erdoğan'ın kaseti izlediğini gördüm. Kendisine o kaseti izletenler Erdoğan'ı kayıt altına alıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını dikkate alan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcıvekili, Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü'yü arayarak, Kılıçdaroğlu'nu 'tanık' sıfatıyla ifadeye davet etti. Kaset kumpasıyla ilgili elinde birçok bilgi olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu ise ifade için adliyeye gitmeyeceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, bu sefer de ifade için adliyeye gitmek yerine dilekçe göndermeyi tercih etti.

KENDİSİ HİÇ İZLEMEMİŞ

Deniz Baykal'ın da konuyla ilgili işaret ettiği Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta avukatı aracılığıyla savcılığa gönderdiği dilekçede, “Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'a yönelik kumpas ve sonraki süreçlerde edindiği tüm bilgileri katılmış olduğu Habertürk TV kanalındaki bir programda açıkça ifade etmiştir. Programda, 'Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen video kaydını hiçbir zaman izlemediğini, hiçbir bilgisinin olmadığını, sadece Baykal ile ilgili görüntü kaydının Erdoğan'a getirilip izlettirildiği ve bu izlettirilme sırasında Erdoğan'ın görüntülerinin alındığına yönelik görüntünün kendisine izlettirildiğini' ifade etmiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu ayrıca söz konusu videonun kendisine genel başkan olduktan sonraki süreçte izlettirildiğini ancak bu videonun kim tarafından getirildiği ve ne zaman izlediğini hatırlamadığını bildirmiştir" ifadeleri yer aldı.

Kılıçdaroğlu'nun avukatı aracılığıyla sunduğu dilekçede ayrıca, “Bu nedenle genel başkanımızın bilgisinin bu kapsamda olduğu gözetilerek, asıl ifadesine başvurulması gereken Erdoğan'ın ifadesi alınmak üzere, soruşturmanın genişletilmesini talep ediyoruz" denmesi dikkati çekti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×