Kılıçdaroğlu, Madımak mesajı yayımladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Madımak olayları nedeniyle yayımladığı mesajında, “Yakılarak, ağır bir bedel ödeyerek, bu toplumun aydınlanmasında pay sahibi olan düşünürler, yazarlar, aydınlar, demokratlar bizim yiğitlerimizdir.”...

Kılıçdaroğlu, Madımak mesajı yayımladı
02 Temmuz 2014 Çarşamba 16:08

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Madımak olayları nedeniyle yayımladığı mesajında, “Yakılarak, ağır bir bedel ödeyerek, bu toplumun aydınlanmasında pay sahibi olan düşünürler, yazarlar, aydınlar, demokratlar bizim yiğitlerimizdir.” dedi.

Olayların 21. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda Kılıçdaroğlu, “2 Temmuz, insanların yakıldığı, Ortaçağın Türkiye’ye getirildiği kara bir gün ve tarihimizde önemli bir dönüm noktasıdır. Madımak’ta yakılanlar canlarını vererek, hiç kuşku yok ki, insanlık suçunun bedelini çok ağır ödediler. Ama, onlar karanlığa ışık olarak cumhuriyeti, geleceğimizi, insanlığı aydınlattılar. “ ifadelerini kullandı.

"ACIYI BAL EYLEDİK"

Kılıçdaroğlu, tetikçileri ve insanlık suçunun sorumlusu faillerin yakalanmadığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Gölge edildi onlara, sırtları sıvazlandı. Bazıları da R. T. Erdoğan’ın kanatları altında siyasete devam etti. İnsanlık dışı bu anlayışı da, canların canını alanlara bu yaklaşımı da şiddetle kınıyor ama , intikam duygusunu asla ve asla aklımıza getirmiyoruz. İnsan yakanları lanetlerken, insanlıktan çıkanlara benzemeyi reddediyoruz.

Elbette, yaşamın her anında 'Acıyı bal eyledik' diyerek, insanlık suçunu kınayacağız, lanetleyeceğiz, hukuk önünde hesap sormayı asla ihmal etmeyeceğiz.

Çünkü, yakılarak, ağır bir bedel ödeyerek, bu toplumun aydınlanmasında pay sahibi olan, düşünürler, yazarlar, aydınlar, demokratlar bizim yiğitlerimizdir.

2 Temmuz’u ‘Aydınlanma günü’, Madımak Oteli’ni de gerçek anlamıyla ‘Aydınlanma Müzesi’ne dönüştürerek, Onları bugün olduğu gibi, gelecekte ve her zaman sevgiyle saygıyla anacağız. “

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×