Kılıçdaroğlu: Hala seni tokatlayanın arkasındaysan oraya üç nokta koyuyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye tarihinde ilk kez bir Başbakan’ın bir vatandaşı tokatladığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Seni tokatlayanın hala arkasındaysan oraya üç nokta koyuyorum.” dedi.TBMM’deki grup toplantısında...

Kılıçdaroğlu: Hala seni tokatlayanın arkasındaysan oraya üç nokta koyuyorum
27 Mayıs 2014 Salı 16:18

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye tarihinde ilk kez bir Başbakan’ın bir vatandaşı tokatladığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Seni tokatlayanın hala arkasındaysan oraya üç nokta koyuyorum.” dedi.

TBMM’deki grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “Eğer siz toplumu kamplaştırırsanız bütün renkleri yok edersiniz. Bir siyah kalır bir beyaz. Neden politikacı sert bir dil kullanıyor? Neden güzel şeyler söylüyoruz? Bütün bunları değerlendirmek zorundayız. 301 işçi hayatını kaybetti. Bir kadın bize de sitemini yaptı. Bu kadın haklı dedim. Kimse dinlememiş. Bu ülkenin Başbakanlık koltuğunda oturan zat da gitti. Gitti gayet güzel. 301 kişi hayatını kaybetmiş. 432 çocuk yetim kalmış. Bu gidiyor kürsüyü koyuyor konuşuyor. 301 ölümü doğal kabul ediyor. Madenciliğin doğasında bu ölümlerin olduğunu söylüyor.1860 İngiltere’sinden örnek veriyor. Abdülmecit tahtta, ampül icat edilmemiş. Bu örnekle Soma ayağa kalkıyor. Efelenerek vatandaşın üzerine yürüyor. Yuh çekersen tokadı yersin diyor.” ifadelerini kullandı.

Soma’daki protestolara atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, “ ‘Yahudi dölü’ diyerek ona hakaret ediyor. 4 bin polisle gidiyor, bir markete sığınmak zorunda kalıyor. Marketteki vatandaşı tokatlıyor. İlk kez bizim tarihimizde bir ülkenin başbakanı kendi vatandaşını tokatladı. Bu ülkenin insanlarının vicdanına sesleniyorum. Seni tokatlayan adamın hala arkasındaysan oraya üç nokta koyuyorum.” diye konuştu.

Okmeydanı’nda yaşanan olaylarda hayatını kaybedenlerin olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bir baba, çocuğu var. Öldürülüyor. Bir yandaş şöyle bir tweet atıyor; ‘Ya bu ülkede eşşek gibi yaşayacaksınız ya de defolup gideceksiniz’ Siz Erdoğan’ın bunu eleştirdiğini duydunuz mu? Bu kişinin Kızılay’dan atılacağını duydunuz mu? Biz Uğur Kurt’a da Ayhan Yılmaz’a da üzülürüz. Her kişiye saygı gösteririz. Bizim yanımızda olsun olmasın biz ona saygı göstermek zorundayız. Senin defolup gitmen lazım. Devlet akılla yönetiliyor. ‘Polislerin sabrına şaşıyorum’ diyor. Bir Başbakan bunu nasıl söyler. Devletin sabırla yönetileceğini bilmiyorsa orada nasıl oturuyor?” ifadelerini kullandı.

TOBB’da yaşanan diktatör tartışmasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Ben meydanlarda cesaretle geziyorum. Sen, benim konuşmama tahammül edemeyip korkup kaçıyorsun. Sanıyor meydanlar kendisinin tapulu malı. Diktatörlerin temel özelliği çok korkak olmalarıdır. Benim konuşmamı dinlemeye tahammül edemiyor. Kaçmayı tercih etti ve gitti. Diktatörlük önemlidir. Ben ona dikdatör bozuntusu da dedim, doğru.” diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×