Kılıçdaroğlu'dan AYM başkanına mektup

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yüksek yargıdaki reforma karşı Anayasa Mahkemesi başkanına mektup yazdı

Kılıçdaroğlu'dan AYM başkanına mektup
01 Temmuz 2016 Cuma 17:54

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a gönderdiği mektupta, "Sözü geçen yasanın, içerdiği düzenlemeler ile Anayasamızın başlangıç kısmında belirtilen ilkelerden başlamak üzere kuvvetler ayrılığı, yasama yetkisinin kullanılması, yargının bağımsızlığı, hakimlik teminatları, Danıştay ve Yargıtay'ın kuruluşuna ilişkin hükümlerin her birini açıkça ihlal ettiği düşüncesindeyiz." ifadesine yer verdi.

CHP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'a Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla ile ilgili bir mektup gönderdi.

Mektubunda, TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri tamamlanan kanunun, Danıştay ve Yargıtay'ın yapısı, üyelerin görev süreleri ve üyeliklerinin sona erdirilmesine ilişkin hükümler içerdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Sözü geçen yasanın, içerdiği düzenlemeler ile Anayasamızın başlangıç kısmında belirtilen ilkelerden başlamak üzere kuvvetler ayrılığı, yasama yetkisinin kullanılması, yargının bağımsızlığı, hakimlik teminatları, Danıştay ve Yargıtay'ın kuruluşuna ilişkin hükümlerin her birini açıkça ihlal ettiği düşüncesindeyiz. Kuşkusuz bu bizim düşüncemiz. Bu düşüncemizi, Anayasa Mahkemesine vereceğimiz dilekçede ayrıntılarıyla bilgilerinize sunacağız. Asıl kararı verecek olan ise kuşkusuz yüce yargıdır."

Hukuk devletinin varlığını devam ettirebilmesi adına Anayasa Mahkemesine de önemli bir tarihsel sorumluluk düştüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, "Yaklaşan Ramazan Bayramı tatili de dikkate alınarak, aynı duyarlılığın Anayasa Mahkemesi tarafından da gösterileceğine inancımız tamdır. Bu vesile ile bu yasanın bayram tatili içerisinde yayımlanması ihtimaline binaen, gerekli tedbirlerin alınmasını, ülkemizin geleceği adına tarihsel bir sorumluluk olarak yüksek makamınıza sunmayı bir görev addediyoruz." görüşünü dile getirdi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×