Kardeş Demirtaş'tan Gül'e rüşvet teklifi

Selahattin Demirtaş'ın kardeşi Nurettin Demirtaş, Abdullah'e 'Özyönetimleri destekleme karşılığında başkanlığına destek' teklifinde bulundu

Kardeş Demirtaş'tan Gül'e rüşvet teklifi
07 Mart 2016 Pazartesi 14:00

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kardeşi Nurettin Demirtaş, Yeni Özgür Politika gazetesi için kaleme aldığı yazıda, Abdullah Gül'ün demokratik bir çıkış yapması ve demokratik çözümün muhatabı olması halinde, Kürtlerden destek alarak başkanlık sisteminin ilk başkanı olabileceğini yazdı. 

Yazısında AK Parti’nin, yeni anayasa yapma derdinde olmadığını savunan Demirtaş şunları kaydetti: 

“Erdoğan’ı başkan yapmanın peşindeler. Türkiye demokrasisi öz yönetim direnişlerinin başarısına bağlı hale gelmiştir. AK Parti faşizmi bu sayede yani demokrasi gücüyle frenlenmeye çalışılmaktadır. Bu durum objektif olarak Abdullah Gül’ün önünü de açıyor.”

Erdoğan karşısında farklı bir çıkış arayışında olan Gül ve ekibinin süreç içerisinde demokratik bir çıkış yapıp yapamayacağını sorgulayan Demirtaş şöyle yazdı: 

Fakat siyasi duruşlarında bir fark görüp görmeyeceğimizin ölçüsü Kürt sorununa yaklaşımda ortaya çıkacaktır. 2010 sonrasında Ortadoğu’da halk direnişleri gelişirken, dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Liderler halkın taleplerini dikkate almadığı zaman, bunu halklar kendileri yaparlar!’ demişti. Kürt halkı şu anda bunu yapıyor. Gül buna ne diyecek? AKP kurucu üyeliğinden çıkarılan Gül, AKP’nin katliamcı politikalarına ne kadar onay veriyor? Bu soruya vereceği yanıt Gül ve ekibinin geleceğini belirleyecektir. Yeni bir siyasi çizgi ve yeni bir parti kuruluşuna öncülük yapacaksa Gül ve ekibi için en önemli fark Kürt halkına ve öz yönetim hakkına yaklaşım konusunda olabilir. Bu farkı ortaya koymadan Gül ve ekibinin Erdoğan karşısında şansı yoktur.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×