Kaçak altınları hatırlan Umut Oran, Bakan Yazıcı'yı istifaya çağırdı

CHP, İstanbul Milletvekili, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'yı istifaya çağırdı. Gerekçe olarak ise Gana'dan gelen bir uçakta İranlı işadamı Rıza Zarrab ve Babek Zencani'ye ait 1,5 ton altının kaçak olarak 1 Ocak 2013'te Türkiye'ye...

Kaçak altınları hatırlan Umut Oran, Bakan Yazıcı'yı istifaya çağırdı
10 Temmuz 2014 Perşembe 13:23

CHP, İstanbul Milletvekili, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'yı istifaya çağırdı. Gerekçe olarak ise Gana'dan gelen bir uçakta İranlı işadamı Rıza Zarrab ve Babek Zencani'ye ait 1,5 ton altının kaçak olarak 1 Ocak 2013'te Türkiye'ye gelmesi ve hiçbir işlem yapılmadan 17 Ocak'ta Dubai'ye gitmesini gösterdi.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen ve yazılı bir açıklama dağıtan Umut Oran, ilk önce olayı özetledi. Gana'nın başkenti Akra'dan havalanan ULS Havayolları'na ait TC-ABK KZU755 sefer sayılı kargo uçağının 1 Ocak 2013'te İstanbul Atatürk Havalimanı'na indiğini ve bugüne dek süren bir yolsuzluk silsilesinin başladığını söyledi. Oran, uçağın herkesin tatil rehavetinde olduğu bir günde hem de Sabiha Gökçen'e inmesi gerekirken Atatürk'e indiğinin altını çizdi.

Babek Zencani'nin uçağın yükünün doğal taş olarak bildirilmesine rağmen gümrükçülerin şüphelenmesiyle uçakta yapılan kontrolde 1,5 ton altın olduğunun ortaya çıktığını anlatan Oran, bunun üzerine uçağın mühürlendiğini ve uçak personelinin yükle ilgili ne bir fatura ne de bir konşimento hiçbir belge sunamadıklarını dile getirdi.

Bu mühürlemenin ardından Ankara'ya kadar uzanan bir telefon trafiğinin başladığını kaydeden CHP milletvekili, bu görüşmelerin 17 Aralık sonrasında ortaya çıktığını hatırlattı.

Devreye bakanların da girmesiyle uçağın 17 Ocak'ta Türkiye'den Dubai'ye gittiğini kaydeden Oran, ancak Gümrük Bakanı Yazıcı'nın bu olaydan bir ay sonra 15 Şubat'ta altın kaçakçılığı ile ilgili soruşturma talimatı verebildiğini dile getirdi. Oran, "Olay basına yansımasa bu talimatı da mı veremeyecekti acaba? Neden bir ay bekledi?" diye sordu.

Oran ayrıca Bakan Yazıcı'nın soruşturma talimat yazısında "uçağın taşıdığı eşyanın transit eşyası olduğunu, Dubai'ye gittiğini, akaryakıt ikmali için Türkiye'ye iniş yaptığını" savunduğunu hatırlatarak, şu soruları yöneltti: "Sayın Bakan nereden biliyorsun uçağın Dubai'ye gittiğini ve ikmal için İstanbul'a indiğini? Uçağın rotasını sen mi çizdin?"

Oran ayrıca gazetecilere bir harita göstererek, Gana'dan Dubai'ye giden bir uçağın İstanbul'da yakıt ikmali yapmasının ne kadar mantıksız olduğunu anlattı. Ayrıca gerek THY gerekse de pilotlara bu konuyu sorduğunu belirten Oran, Gana'dan Dubai'ye giden bir uçağın hiçbir şekilde yakıt ikmali için İstanbul'a uğramasının mümkün olmadığını ifade etti.

"Wright Kardeşler mezarlarından Hayati Yazıcı'ya katıla katıla gülüyorlardır" diyen Oran, Gana'dan İstanbul aktarmalı uçuşun 10 bin 346 kilometre, Gana'dan direkt Dubai uçuşunun ise 6 bin 293 kilometre olduğunu gösterdi.

Oran ayrıca Gümrük Başmüfettişi'nin bu konuda hazırladığı raporu da eleştirdi. Raporda külçe altınların kaçak olarak Gana'dan yurtdışına kaçırıldığının belirtildiğini; ama sonuç bölümünde Kaçakçılık Yasası'na muhalefetten işlem yapılmasına gerek görülmediğinin belirtildiğini anlatan Umut Oran, başmüfettişin ayrıca Gana ile hiçbir resmi yazışma yapmadan raporu yazdığının altını çizdi. Oran ayrıca yasaya göre bu uçağa devletin el koyma hakkının bile olduğunu ancak konunun geçiştirildiğini vurguladı.

Zarrab'ın telefon görüşmeleri sonrasında Dışişleri Bakanlığı'nın da olaya müdahil olduğunu kaydeden Oran, Dışişleri'nin konuyla ilgili 8 Ocak 2013'te Gümrük Bakanlığı'na resmi olarak başvurarak "yapılacak bir görüşmede ele alınmak üzere konuyla ilgili tüm bilgi ve belgelerin gönderilmesini" istediğini aktarıyor.

Oran ayrıca gümrükte beklediği sırada altının miktarında yaşanan azalmaya da dikkat çekti. 1 Ocak'ta 1500 kilogram olan altının 16 Ocak'taki incelemesinde 1208 kilograma düştüğünü dile getirdi. 292 kilogram altının 15 günde kaybolduğunu kaydetti. Oran ardından uçağın kalktığını belirteren, "Asıl rotası İran olan ve bir şekilde İstanbul'a inen bu uçaktaki altınların Dubai'den sonra Tahran'a ulaştırıldığını da biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu olayların yaşanmasının ardından 17 Aralık sürecinin akabinde 371 gün sonra 24 Ocak'ta yeniden soruşturma talimatı vermek zorunda kaldığını ifade eden Oran, "O zaman ilk müfetiş raporu yanlış mıydı? Neden ikinci inceleme talimatı verildi?" diye sordu.

Oran, konuşmasının sonunda da bu konunun takipçisi olacaklarını belirterek, Meclis'te haklarında soruşturma komisyonu kurulan dört bakan Hayati Yazıcı'nın da eklenmesi gerektiğini söyledi ve "Temiz siyaset için Hayati Yazıcı istifa diyorum" ifadelerini kullandı.

CİHAN

Kaçak altınları hatırlan Umut Oran, Bakan Yazıcı'yı istifaya çağırdı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×