İşte MHP'nin koalisyon şartları

7 Haziran seçimleri sonucunda seçmen koalisyon dedi. Erdoğan hükümeti kurma görevini ilk önce AK Parti'ye verecek. AK Parti kolaisyon hükümeti kurmak için partilerin kapısını çalmaya hazırlanırken MHP Lideri Devlet Bahçeli, koalisyon temasları sürecinde yol haritasını belirledi.

İşte MHP'nin koalisyon şartları
09 Haziran 2015 Salı 10:04

İşte MHP'nin koalisyon için kırmızı çizgileri 7 Haziran seçimleri sonucunda seçmen koalisyon dedi. Erdoğan hükümeti kurma görevini ilk önce AK Parti'ye verecek. AK Parti kolaisyon hükümeti kurmak için partilerin kapısını çalmaya hazırlanırken MHP Lideri Devlet Bahçeli, koalisyon temasları sürecinde yol haritasını belirledi.

MHP Genel Başkanı Devlet gecesi yaptığı konuşmada, iki ayrı koalisyon ihtimalini ortaya koymuş ve kendilerinin ana muhalefet partisi olabileceklerini söylemişti. Parti yöneticilerinin yaptığı değerlendirmelerde, koalisyon aritmetiklerine kapının tamamen kapalı olmadığı ortaya çıktı.

MHP'NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

MHP, hükümet kurma görevinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verilmesinin ardından, görüşme talebi gelmesi durumunda randevu verecek. Davutoğlu ile Bahçeli'nin görüşmesinde ise partinin kırmızı çizgileri hatırlatılacak.

BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLSİN

MHP, kırmızı çizgileri olarak şunları ifade edecek:

"Başkanlık sistemi ısrarından vazgeçilsin, parlamenter sistemle devam edilsin. Yeni anayasa çalışmaları devam edecekse, Türk kimliği ve üniter yapı ile ilgili herhangi bir değişiklik önerisi getirilmesin.

ÇÖZÜM SÜRECİ'NDEN VAZGEÇİLSİN

'Çözüm Süreci' olarak bilinen süreçten, terörün siyasi uzantılarına alan kazandırmaktan başka bir işe yaramadığı ve ülkenin bekası için vazgeçilsin. Siyasette şeffaf ve temiz bir yönetim oluşturulması için adı şaibeye karışan kimse, yeni formüller içinde yer almasın. Yolsuzluk iddialarının üzerine gidilsin."

Hürriyet

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×